Euroleague, Βαλένθια-Παναθηναϊκός 94-87: Τον πλήγωσε… ξανά η άμυνα

Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε στο ξεκίνημα του αγώνα τα ίδια αμυντικά προβλήματα, όπως και στα περισσότερα ματς της EuroLeague. Δεχόταν καλάθι με χαρακτηριστική ευκολία αφού δεν μπορούσε να αμυνθεί σωστά ούτε κοντά στο καλάθι όπου ο Ντούμπλιεβιτς έκανε… πάρτι, αλλά ούτε και στην περιφέρεια αφού οι παίκτες του Πονσαρνάου έβρισκαν πολλά ελεύθερα σουτ.

Αν και στο πρώτο δεκάλεπτο μπόρεσε να έχει ανάλογες απαντήσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα το σκορ να είναι στο 27-25, στη συνέχεια τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν. Και αυτό λόγω της κάκιστης άμυνας.

Μετά το 27-27 του 11′ οι Ισπανοί πραγματοποίησαν ένα επιμέρους 15-2 (!!!) και προηγήθηκαν με 13 πόντους διαφορά (42-29). Ήταν και το κομβικό σημείο του αγώνα αφού η Βαλένθια είχε αποκτήσει το momentum του ματς χάρη στην εξαιρετική της επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ντούμπλιεβιτς είχε κλείσει το ημίχρονο με 16 πόντους έχοντας 6/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 6 ριμπάουντ, ενώ η Βαλένθια σούταρε με 50% στα τρίποντα έχοντας 7/14 έξω από τα 6.75 μέτρα. Οι Κόλομ (8π.), Σαν Εμετέριο (8π.) και Βίβες (9π.) ήταν οι παίκτες-κλειδιά των γηπεδούχων, την ώρα που ο Ταϊρίς Ράις ήταν μια… ομάδα μόνος του.

Ο Αμερικανός γκαρντ του Παναθηναϊκού έκλεισε το πρώτο μισό του ματς με 14 πόντους (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ), την ώρα που ο Καλάθης είχε 9 πόντους (3/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ασίστ 3 ριμπάουντ) και μόλις 48% συνολικά ο Παναθηναϊκός στα δίποντα (14/29). Βέβαια ο αρχηγός των «πρασίνων» δεν ήταν στη μέρα του στο δημιουργικό κομμάτι και έδειχνε μεγάλο εκνευρισμό, κάνοντας λάθη σε άμυνα και επίθεση. Στα τρίποντα το «τριφύλλι» μέτρησε 5/6 στο πρώτο ημίχρονο αλλά είχε χάσει όλες τις μάχες στο «ζωγραφιστό» με τον Παπαγιάννη να είχε 4 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Στο πρώτο πεντάλεπτο του β” ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να δυναμώσει στην άμυνα και τα κατάφερε σε μεγάλο ποσοστό όσον αφορά τα καλάθια που δεχόταν από το «ζωγραφιστό» στο πρώτο μισό του ματς. Όμως η Βαλένθια συνέχιζε να «χτυπάει» με περιφερειακά σουτ και να… κόβει τον αέρα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι προσπαθούσαν να «ψαλιδίσουν» τη διαφορά.

Μάλιστα κατάφεραν να φτάσουν και στο -3 (65-62 στο 26′) αλλά έκτοτε άρχισε η… κατηφόρα στο La Fonteta για τη Βαλένθια. Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο έχασαν τη συγκέντρωση τους, αναλώθηκαν σε σωρεία λαθών σε άμυνα και επίθεση και δέχτηκαν επιμέρους 15-2 με αποτέλεσμα να κλείσουν το 3ο δεκάλεπτο στο -16 (80-64)!

Παρόλα αυτά οι «πράσινοι» δεν παράτησαν το ματς και μπήκαν αποφασισμένοι στην τελευταία περίοδο για την μεγάλη ανατροπή! Με ένα φοβερό σερί 13-0 από το 30′ έως και το 34′ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 80-77 και έδειξε να έχει «σφυγμό» στο ματς! Μάλιστα διεύρυνε το επιμέρους σε 18-2 (!!!) με αποτέλεσμα να φέρει το ματς στα ίσια (82-82) στο 37′!

Έκτοτε το ματς έγινε γκραν γκινιόλ! Μετά το 5ο φάουλ του Καλάθη στο 1:19 για το τέλος η Βαλένθια προηγήθηκε με 88-84 στο 1:19, ο Ράις απάντησε με γκολ φάουλ για το 88-87 στο 1:09 αλλά και πάλι ο Ντούμπλιεβιτς με δικό του γκολ φάουλ (92-87) στα 45» έριξε τους τίτλους τέλους.