Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Europa League: Ο Τόρες «καθάρισε» την πρόκριση

torresΟ Ισπανός επιθετικός με το γκολ που πέτυχε 4ο λεπτό «κλείδωσε» την πρόκριση για την Τσέλσι, παρά την ήττα με 3-2 από την Ρούμπιν.

Βέβαια, αν δεν ήταν το 3-1 του «Στάμφορντ Μπριτζ», οι Λονδρέζοι ενδεχομένως να είχαν μπει σε περιπέτειες, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Ισοφάρισαν με τον Μαρκάνο στο 51′, όμως ο Μόζες τέσσερα λεπτά αργότερα έδωσε ξανά το προβάδισμα στους «μπλε». Στο 62′ και στο 65′ τα γκολ των Καραντενίζ και Νάτσο έβαλαν ξανά στο παιχνίδι τους Ρώσους, οι οποίοι αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω, από την τιμητική νίκη.

Στα άλλα ματς της ημέρας, η Λάτσιο παρά το γεγονός οτι προηγήθηκε στο 60′ με τον Λούλιτς δεν κατάφερε να ανατρέψει το 2-0 της Κωνσταντινούπολης από την Φενέρμπαχτσε, καθώς έπεσε σε έναν καταπληκτικό Βολκάν Ντεμιρέλ που έπιανε τα… άπιαστα. Έτσι το γκολ του Ερκίν στο 73′ απλά σφράγισε την πρόκριση των Τούρκων στο άδειο λόγω τιμωρίας «Ολίμπικο

Η Μπενφίκα δεν δυσκολεύτηκε να διατηρήσει το προβάδισμα που της είχε δώσει το 3-1 της Λισαβόνας και με το 1-1 κόντρα στην Νιούκαστλ πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά.

Τέλος, η μεγάλη έκπληξη της βραδιάς έγινε στην Βασιλεία όπου η τοπική ομάδα κατάφερε να αποκλείσει στα πέναλτι την Τότεναμ στα πέναλτι. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 2-2, όπως και στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν», με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε στην παράταση και από εκεί στην… ρώσικη ρουλέτα.

Οι εκτελέσεις όμως των Χάντλστον και Αντεμπαγιόρ δεν ήταν οι αναμενόμενες, με αποτέλεσμα η Ελβετική ομάδα να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Αυτό ήταν και το τελευταίο ματς του εμβληματικού αρχηγού των γηπεδούχων, Αλεξάντερ Φράι.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ρουμπίν Καζάν – Τσέλσι 3-2 (51′ Μαρκάνο, 62′ Καραντενίζ, 75′ πέν. Νάτχο / 5′ Τόρες, 55′ Μόουζες)

Λάτσιο – Φενέρμπαχτσε 1-1 (60′ Λούλιτς / 73′ Τσανέρ Ερκίν)

Νιούκαστλ – Μπενφίκα 1-1 (71′ Παπίς Σισέ / 92′ Σάλβιο)

Βασιλεία – Τότεναμ 2-2  (27′ Σαλάχ, 49′ Ντράγκοβιτς / 23′ και 82′ Ντέμπσεϊ)