Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Europa League, Απόλλων Λεμεσού-Ολυμπιακός 1-1: Μεταμορφωμένος, αλλά η πρόκριση έμεινε ανοικτή

Ο Ολυμπιακός πήρε την ισοπαλία 1-1 στο ΓΣΠ απέναντι στον Απόλλωνα Λεμεσού για τα playoffs του Europa League, με τον Χουάνγκ να απαντάει στο 29′ στο γκολ του Γιάνγκα από το 18′. Αποχώρησε τραυματίας στο 66′ ο Κορεάτης.

Ο Ολυμπιακός έμεινε όρθιος στο ΓΣΠ, καθώς το πρώτο ματς απέναντι στον Απόλλωνα Λεμεσού για τα playoffs του Europa League έληξε 1-1 και η πρόκριση θα κριθεί σε επτά μέρες στο Γεώργιος Καραϊσκάκης. Οι ερυθρόλευκοι δεν μπήκαν καλά στο ματς και οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Γιάνγκα στο 18′.

Στα επόμενα λεπτά ο Ολυμπιακός ισορρόπησε και ο Χουάνγκ Ινμπομ ισοφάρισε στο 29ο λεπτό. Ο Κορεάτης ήταν ο καλύτερος παίκτης των ερυθρόλευκων, αλλά έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 66′. Ο ρυθμός έπεσε και η ισοπαλία έμεινε έως το φινάλε.

Το δεύτερο παιχνίδι ανάμεσα στους δύο αντιπάλους θα πραγματοποιηθεί την επόμενη Πέμπτη (25/8, 22:00) στο φαληρικό γήπεδο με έπαθλο την πρόκριση στους ομίλους του Europa League. Θυμίζουμε πως ο ηττημένος θα αγωνιστεί στους ομίλους του Conference League.

Ο Απόλλωνας μπήκε καλύτερα και άνοιξε το σκορ

Οι ερυθρόλευκοι παρατάχθηκαν με 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια βρισκόταν ο Βατσλίκ, με τους Μπα και Σισέ μπροστά του. Ο Άβιλα και ο Ρέαμπτσουκ ήταν στα άκρα της άμυνας. Κούντε, Εμβιλά και Χουάνγκ έπαιξαν στον άξονα. Οι Ζινκερνάγκελ και Ραντζέλοβιτς κινούνταν στα άκρα με τον Αραμπί κορυφή.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, στο 11ο λεπτό βρήκαν δίχτυα με τον Πίττα. Το γκολ ωστόσο δεν μέτρησε, καθώς ήταν εκτεθειμένος. Στο 17ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι άγγιξαν το γκολ. Ο Κούντε αποφάσισε να σουτάρει από μακρινή απόσταση, η μπάλα χτύπησε στη συμβολή του δοκαριού και έφυγε άουτ.

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν την μπάλα στα πόδια τους, είχαν καλύτερη κυκλοφορία και στο 18ο λεπτό μπήκαν μπροστά στο σκορ. Έπειτα από σουτ του Κολ από μακριά, η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Σισέ που προσπάθησε να διώξει. Ο Γιάνγκα εκμεταλλεύτηκε την κόντρα, βρέθηκε απέναντι από τον Βατσλίκ και τον πλάσαρε για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε και ο Χουάνγκ σκόραρε στο ντεμπούτο του

Σταδιακά ο Ολυμπιακός άρχισε να βελτιώνει την εικόνα του στον αγωνιστικό χώρο. Ο Κούντε και ο Χουάνγκ ήταν αρκετά ενεργοί, όπως και τα δύο μπακ, ο Άβιλα και ο Ρέαμπτσουκ, οι οποίοι έκαναν συχνά ανεβάσματα. Στο 29ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι μπόρεσαν να ισοφαρίσουν.

Ο Σισέ συνδυάστηκε με τον Ρέαμπτσουκ από τα αριστερά. Ο Μολδαβός τροφοδότησε από τα αριστερά τον Ινμπομ Χουάνγκ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε με το δεξί πόδι το κοντρόλ και πλάσαρε τον Γιοβάνοβιτς με το αριστερό για το 1-1. Ο Κορεάτης σκόραρε δηλαδή στην πρώτη του εμφάνιση με τα ερυθρόλευκα.

Οι ερυθρόλευκοι στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 43ο λεπτό μάλιστα ο Κούντε έκανε τη σέντρα στην περιοχή, με τον Αραμπί να μην πιάνει γεμάτα την κεφαλιά και την μπάλα να φεύγει άουτ.

Έχασε ευκαιρίες ο Ολυμπιακός, αλλά και τον Χουάνγκ

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο β” μέρος με μπροστά τον Χουάνγκ. Στο 53ο λεπτό είχε καλή στιγμή, με τον Ραντζέλοβιτς από κοντά να μην μπορεί να πιάσει κεφαλιά. Στη συνέχεια ακολούθησε πολιορκία των ερυθρόλευκων.

Στο 58′ μετά από λάθος του Απόλλωνα, οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν στην κόντρα με τον Χουάνγκ. Εκείνος τροφοδότησε πολύ ωραία στα δεξιά τον Ραντζέλοβιτς. Με τη σειρά του είδε τον Αραμπί, ο οποίος βγήκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Στο 56′ ο Κορεάτης έκανε ακόμη μία φορά άνω-κάτω την άμυνα των γηπεδούχων, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει με επιτυχία τον Αραμπί, με αποτέλεσμα ο Γιοβάνοβιτς να απομακρύνει την μπάλα.

Στο 64′ ο Χουάνγκ έχασε νέα ευκαιρία, όταν βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα. Μάλιστα, τραυματίστηκε στην προσπάθειά του, με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί από τον Αγκιμπού Καμαρά. Στο ίδιο λεπτό ο Αραμπί άφησε τη θέση του στον Χασάν.

Τα επόμενα λεπτά η απόδοση του Ολυμπιακού έπεσε και ο Απόλλωνας κρατούσε περισσότερο την μπάλα. Ο Κορμπεράν άλλαξε τις πτέρυγες του στο 79′. Ο Ντε Λα Φουέντε έκανε το ντεμπούτο του επίσης, ενώ χρησιμοποιήθηκε και ο Βρουσάι. Στο 90+6′ οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα με τον Χέντι, ωστόσο ο παίκτης του Απόλλωνα ήταν εκτεθειμένος. Έτσι, το 1-1 έμεινε έως το φινάλε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Άβιλα, Ρέαμπτσουκ, Μπα, Σισέ, Εμβιλά, Κούντε (90+2′ Μπουχαλάκης), Χουάνγκ (67′ Αγκιμπού Καμαρά), Ζινκερνάγκελ (80′ Ντε Λα Φουέντε), Ραντζέλοβιτς (80′ Βρουσάι), Αραμπί (67′ Χασάν).