Europa League, ΜΠΑΤΕ-ΠΑΟΚ 1-4

Με τον Ζαμπά να πετυχαίνει δύο γκολ και να μοιράζει δύο ασίστ ο ΠΑΟΚ διέλυσε την ΜΠΑΤΕ καθώς στο 17′ το σκορ ήταν ήδη 0-3!!! – Πλέον ο Δικέφαλος είναι το φαβορί για την πρόκριση στους «32» του Europa League

Μπορεί να είναι πολύ νωρίς, μόλις ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική των ομίλων, ωστόσο ο «Δικέφαλος» έδειξε στην «Borisov Arena» ότι είναι ξεκάθαρα μια κλάση ανώτερος από τους Λευκορώσους, με τους οποίους θεωρητικά θα παλέψει για το δεύτερο εισιτήριο.

Με τέτοιον Ζαμπά δεν έχει τίποτα να φοβηθεί από την ΜΠΑΤΕ και την Βίντι, που θα βρει στο δρόμο του την επόμενη αγωνιστική.

Με Τόσκα και Ζαμπά ο ΠΑΟΚ

Ο Αλίν Τόσκα, αντί του Αντρέ Βιεϊρίνια, ξεκίνησε στο αριστερό άκρο της άμυνας, με το Λέο Ζαμπά να είναι μπροστά του στην επίθεση, αντί του Ντιέγκο Μπίσεσβαρ. Αυτές ήταν οι δύο αλλαγές του Λουτσέσκου, που κατά τα άλλα, εμπιστεύτηκε τους λεγόμενους βασικούς του.
Η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ έχει κάποιες απουσίες, όπως αυτή του Νεμάνια Μιλούνοβιτς, του τιμωρημένου Αλεξάνταρ Φιλίποβιτς, ενώ τελικά ο 37χρονος Αλεξάντερ Χλεμπ, επιλέχθηκε στην 18αδα και ξεκίνησε από τον πάγκο για τους Λευκορώσους.

Καλησπέρα… Ζαμπά

Η ΜΠΑΤΕ θέλησε να εκμεταλλευτεί στο ξεκίνημα το αβαντάζ της έδρας, ωστόσο ο ΠΑΟΚ βρήκε στην πρώτη φάση το γκολ, με τον συνήθη ύποπτο, τον Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς, να σκοράρει με το κεφάλι αυτή τη φορά, μετά το κλέψιμο του Μαουρίσιο και την εξαιρετική σέντρα του Ζαμπά.

Ο Βραζιλιάνος ήταν αυτός που στο 11ο λεπτό, έστω και με τη βοήθεια της τύχης, μετά την ασίστ στον Πρίγιοβιτς, που σκόραρε κι έβαλε τον «Δικέφαλο» μπροστά με δύο γκολ, κάνοντας ακόμη πιο εντυπωσιακό το ξεκίνημα του στην «Μπορίσοφ Αρένα».

Ήταν προφανές πως οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν με ψυχολογία του φαβορί, με τον αέρα της ομάδας, που είχε παίξει έξι ματς στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ όλοι έβλεπαν πως αν έβρισκαν χώρους θα έκαναν κι άλλες ζημιές στην αργή άμυνα της ΜΠΑΤΕ. Ο Περουβιανός Ρίος έβλεπε εφιάλτες από νωρίς με τον ΠΑΟΚ να έχει εντοπίσει την αδυναμία των Λευκορώσων και να έχει σημαδέψει την συγκεκριμένη πλευρά.

Με το χρονόμετρο να δείχνει το 17ο λεπτό ο Λέο Ζαμπά έκανε το 3-0 για τον ΠΑΟΚ, με εξαιρετικό τελείωμα κι αφού συνεργάστηκε άψογα με τον συμπατριώτη του, Μαουρίσιο, ο οποίος και πάλι έκλεψε και έδωσε την ασίστ πάσα στον πιτσιρικά Βραζιλιάνο εξτρέμ.

Ο «Δικέφαλος» ήταν φυσικό και επόμενο να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο, κρατώντας μακριά τους ποδοσφαιριστές της ΜΠΑΤΕ από την εστία του Πασχαλάκη, με τους γηπεδούχους να μην έχουν τελική προσπάθεια, μετά από το 5’ και ένα σουτ.

Το «καθάρισε» ο Πέλκας

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους οι Λευκορώσοι, μη έχοντας κάτι άλλο να κάνουν, επιχείρησαν να πιέσουν και να ψάξουν το γκολ, που θα τους ξαναέβαζε στο ματς. Το σουτ του Ρίος (51’) κόντραρε, αλλά δεν ξεγέλασε τον Πασχαλάκη, ο οποίος απομάκρυνε σε κόρνερ, ενώ λίγο αργότερα ο Κρέσπο χρειάστηκε να διώξει την τελευταία στιγμή κι αυτός σε κόρνερ.

Το γκολ για την ΜΠΑΤΕ ήρθε στο 61’ με τον Μαξίμ Στάβις στην πρώτη επαφή του με την μπάλα, καθώς είχε περάσει δύο λεπτά νωρίτερα στη θέση του… αόρατου Τουομίνεν. Με κεφαλιά νίκησε τον Πασχαλάκη και έκανε το 1-3.

Η απάντηση του Λουτσέσκου ήταν να ρίξει στο ματς τον Μπίσεσβαρ, αντί του Λημνιού, σε μια προσπάθεια να ξαναπάρει το κέντρο και δικαιώθηκε, καθώς ο Ζαμπά από τη νέα πλευρά του, τη δεξιά, δημιούργησε το τέταρτο γκολ για τον ΠΑΟΚ, με την ασίστ του προς τον Πέλκα, που σούταρε στην κίνηση και «εκτέλεσε» τον Σεμπρίτσκι.

Στα τελευταία λεπτά είδαμε, μετά από σχεδόν ένα χρόνο, τον Αντρέ Βιεϊρίνια μπροστά στην επίθεση και όχι ως αριστερό μπακ. Του έδωσε τη δυνατότητα ο Λουτσέσκου βγάζοντας τον κορυφαίο του γηπέδου Ζαμπά, ενώ λίγο νωρίτερα έδωσε χρόνο και στον νεαρό Ακπόμ. Στο 90’ ο Μπίσεσβαρ σημάδεψε το δοκάρι της εστίας και για ελάχιστα εκατοστά δεν χρίστηκε κι αυτός σκόρερ…