Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Europa League: «Πάγωσε» τη Γιουνάιτεντ η Μίλαν – Τα πρώτα αποτελέσματα στους «16»

Με ένα γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Μίλαν πήρε την ισοπαλία με 1-1 στην έδρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και έγινε το φαβορί για την πρόκριση στους “8” του Europa League.

Οι “ροσονέρι” είδαν να τους ακυρώνεται γκολάρα του Κεσί στην αρχή του αγώνα, για χέρι του σκόρερ που “έπιασε” το VAR και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, με τον 18χρονο Ντιαλό να βρίσκει δίχτυα με κεφαλιά για τους “κόκκινους διαβόλους”. Στο 90+2′ όμως, ο Κίερ ισοφάρισε για την ομάδα του Πιόλι και έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στη Μίλαν, για τη ρεβάνς του Σαν Σίρο.

Με το ένα… πόδι στα προημιτελικά βρίσκεται από την πλευρά του ο Άγιαξ, αφού δυσκολεύτηκε μεν κόντρα στη Γιουνγκ Μπόις, αλλά πήρε τελικά ευρεία νίκη με 3-0 στο πρώτο ματς.

Ο Κλάασεν έλυσε το… γόρδιο δεσμό στο 62,’ για να βρει ο “Αίαντας” δύο ακόμη τέρματα με Τάντιτς και Μπρόμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα για μία θέση στην καλύτερη 8άδα της διοργάνωσης.

“Αγκαλιά” με την πρόκριση είναι όμως πια και η Βιγιαρεάλ, η οποία την ίδια ώρα πέρασε άνετα από την έδρα της Ντιναμό Κιέβου και με τη νίκη της 2-0, αναμένεται να έχει εύκολο έργο στην Ισπανία.

Τα “κίτρινα υποβρύχια” πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τον Πάου Τόρες και τον Ραούλ Αλμπιόλ, εξασφαλίζοντας ένα σκορ “ασφαλείας” για της ρεβάνς.