Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Φέγενορντ-ΑΕΚ 3-1: «Έμπαζε» από παντού

Έπειτα από τα θετικά δείγματα που είχε δείξει η ΑΕΚ στο πρώτο φιλικό με τη Φίτεσε, η Ένωση προβλημάτισε ανασταλτικά στο δεύτερο φιλικό τεστ με τη Φέγενορντ γνωρίζοντας την ήττα με 3-1.

Απέναντι σε ένα καλύτερο σύνολο σε σχέση με τη Φίτεσε, οι κιτρινόμαυροι πήραν το προβάδισμα με τον Τάνκοβιτς στο 14′, ωστόσο στη συνέχεια τα σοβαρά αμυντικά λάθη των παικτών του Μιλόγεβιτς έφεραν μέσα σε εννιά λεπτά το 3-1 για την ολλανδική ομάδα πριν βγει το ημίχρονο.

Η Ένωση γενικά σε όλο το ματς ήταν περιορισμένη στα αμυντικά καθήκοντα, καθώς δεν κρατούσε μπάλα στα πόδια της για να μπορέσει να δημιουργήσει.

Στο δεύτερο μέρος οι κιτρινόμαυροι συνέχιζαν να παρουσιάζουν πολλές ανασταλτικές δυσλειτουργίες, χωρίς ωστόσο να ανέβει ο δείκτης του σκορ, δείχνοντας ότι απαιτούνται ποιοτικές μεταγραφικές ενισχύσεις. Επόμενο φιλικό τεστ για την ΑΕΚ την Τρίτη (6/7) στις 18:00 με αντίπαλο τη βελγική Αντβέρπ.

Ξανά με 4-1-4-1 ο Μιλόγεβιτς
Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς επέλεξε όπως και στο φιλικό με τη Φίτεσε το 4-1-4-1 έχοντας δύο αλλαγές στην αρχική σύνθεση. Ο Τάνκοβιτς ξεκίνησε αντί του Αλμπάνη στο δεξί άκρο της επίθεσης και ο Τσιντώτας αντί του Στάνκοβιτς στο τέρμα, με τον Αυστριακό γκολκίπερ να έχει επιστρέψει στην Αθήνα λόγω της λοίμωξης που έχει υποστεί. Μιτάι, Νεντελτσιάρου, Λάτσι και Μπακάκης η τετράδα στην άμυνα, ο Σάκχοφ στο «6», οι Σιμάνσκι και Γαλανόπουλος μπροστά του, ο Μάνταλος στο αριστερό άκρο της επίθεσης και ο Ανσαριφάρντ στην κορυφή.

Προβάδισμα με Τάνκοβιτς, σοβαρά αμυντικά λάθη όμως στη συνέχεια…
Η ΑΕΚ από τα πρώτα λεπτά ήταν περιορισμένη στα ανασταλτικά της καθήκοντα, καθώς η Φέγενορντ (που είχε στο 6′ ακυρωθέν γκολ για φάουλ στον Τσιντώτα και οριζόντιο δοκάρι στο 7′ σε απομάκρυνση του Μπακάκη με το κεφάλι πάνω στη γραμμή) ήταν αυτή που έκανε παιχνίδι με τους κιτρινόμαυρους να πρεσάρουν ψηλά και να προσπαθούν να μην αφήνουν χώρους είτε στον άξονα είτε στα πλάγια.

Μεσοεπιθετικά δεν έβγαζαν πράγματα μιας και δεν είχαν την μπάλα στην κατοχή τους. Στο 14′, όμως, ο Τάνκοβιτς έκλεψε την μπάλα με τη βοήθεια και του Σιμάνσκι, μπήκε στην περιοχή των Ολλανδών και ο Σουηδός εξτρέμ με ωραίο πλασέ νίκησε τον Μπίλοου κάνοντας το 0-1.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ωστόσο, ξεκίνησαν τα σοβαρά αμυντικά λάθη που έφεραν και τα τρία γκολ της Φέγενορντ. Αρχικά στο 29′ ο Λίνσεν έγινε αποδέκτης μιας βαθιάς μπαλιάς, κατέβασε όμορφα και «κρέμασε» τον Τσιντώτα, ο οποίος λανθασμένα είχε βγει από την εστία του, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Τρία λεπτά αργότερα, στο 32′, ένα όμορφο passing game της ολλανδικής ομάδας έβαλε εύκολα την μπάλα στην περιοχή της ΑΕΚ και έφερε το 2-1 για τη Φέγενορντ με τον Μπάνις να πλασάρει εύστοχα τον Τσιντώτα.

Η αμυντική απροσεξία των παικτών της ΑΕΚ ανέβασε στο 38′ κι άλλο τον δείκτη του σκορ υπέρ της Φέγενορντ. Ο Τσιντώτας πάσαρε στον Λάτσι, αυτός λανθασμένα άφησε την μπάλα να κυλήσει, με τους παίκτες του Σλοτ να κλέβουν και τον Σινίστερα να πλασάρει για το 3-1. Αμέσως μετά το γκολ μάλιστα ο Λάτσι αντικαταστάθηκε, με τον Λόπες να παίρνει τη θέση του παίζοντας στο κέντρο της άμυνας πλάι στον Νεντελτσιάρου.

Με 4-2-3-1 στο β” μέρος ο Μιλόγεβιτς, αλλά ίδιο το σκηνικό…
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Μιλόγεβιτς άλλαξε τον σχηματισμό σε 4-2-3-1 περνώντας τον Λιβάι Γκαρσία στη θέση του Σάκοχφ, με τον εξτρέμ από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο μαζί με τον Τάνκοβιτς να παίζουν στα άκρα και τον Μάνταλο λίγο πίσω από τον Ανσαριφάρντ στην κορυφή της επίθεσης.

Το σκηνικό ήταν το ίδιο με τη Φέγενορντ να κυκλοφορεί την μπάλα και την Ένωση να παραμένει περιορισμένη στα ανασταλτικά της καθήκοντα. Στο 52′ οι κιτρινόμαυροι πάντως θα μπορούσαν να εκμεταλλευτούν ένα λάθος της ολλανδικής ομάδας, όμως ο Ανσαριφάρντ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπίλοου. Τρία λεπτά αργότερα ο Ιρανός επιθετικός αντικαταστάθηκε από τον Κοσίδη.

Οι οκτώ αλλαγές στις οποίες προχώρησε με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο τεχνικός της Φέγενορντ, Άρνε Σλοτ επηρέασαν τη συνοχή της ολλανδικής ομάδας, η οποία ωστόσο συνέχιζε να έχει τον έλεγχο. Ο Μιλόγεβιτς προχώρησε σε άλλες τρεις αλλαγές στο 67′ με τους Ραντόνια, Νταντσένκο και Σαμπανάτζοβιτς να αντικαθιστούν Μιτάι, Μπακάκη και Σιμάνσκι αντίστοιχα.

Η Φέγενορντ πίεζε ψηλά την άμυνα της ΑΕΚ δυσκολεύοντας τους κιτρινόμαυρους να βγάλουν την μπάλα μπροστά και υποχρεώνοντας τους σε λάθη, τα οποία όμως δεν κόστισαν στους κιτρινόμαυρους κι άλλα γκολ. Στο τελευταίο τέταρτο ο ρυθμός έπεσε με το 3-1 να διατηρείται ως το τέλος.

Οι συνθέσεις:

Φέγενορντ (Άρνε Σλοτ): Μπίλοου (60′ Γιάνσεν), Πέντερσεν, Σένεσι (60′ Χάρτιες), Μαλάσια, Ντίεμερς, Φερ (60′ Σκόγκεν), Τιλ (60′ Μιλάμπο), Τόρνστρα (60′ Αντονούτσι), Σινίστερα (60′ Κόντε), Λίνσεν (60′ Αζαρκάν), Μπάνις (60′ Φέντε)

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Τσιντώτας, Μιτάι (67′ Ραντόνια), Λάτσι (40′ Λόπες), Νεντελτσιάρου, Μπακάκης (67′ Νταντσένκο), Σάκχοφ (46′ Λιβάι Γκαρσία), Γαλανόπουλος (76′ Ρουκουνάκης), Σιμάνσκι (67′ Σαμπανάτζοβιτς), Μάνταλος (76′ Χριστόπουλος), Τάνκοβιτς, Ανσαριφάρντ (55′ Κοσίδης)