Φενέρμπαχτσε-Ρεάλ Μαδρίτης 75-94: Η τρίτη θέση στους Ισπανούς

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε ένα ξέσπασμα στο τέλος της τρίτης περιόδου και τελικά πήρε τη νίκη με 94-75 κόντρα στην Φενέρμπαχτσε κατακτώντας την τρίτη θέση στο Final-4 της Euroleague.

Από το +6 στο 30ο λεπτό, η «βασίλισσα» απάντησε με σερί 15-0 με την έναρξη της 4ης περιόδου για το 63-84 με πρωταγωνιστή σε αυτό το διάστημα τον Φαμπιάν Κοζέρ.

Πρώτος σκόρερ της περυσινής πρωταθλήτριας Ευρώπης και πολυνίκη της διοργάνωσης με 10 τίτλους ήταν ο Μεξικανός σέντερ Γκουστάβο Αγιόν (23π., 11ρ.).

Ο Κώστας Σλούκας πέτυχε 17 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ για τη Φενερμπαχτσέ του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, αλλά η αλήθεια είναι πως ήταν πικραμένος για την απώλεια ενός τέταρτου προσωπικού τίτλου Euroleague.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια του με την Φενέρμπαχτσε να προηγείται με 59-56 στο 27΄με τρίποντο του Σλούκα.

Κάπου εκεί όμως η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε τις λύσεις και τρέχοντας επιμέρους σκορ 13-4 έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 69-63. Το σερί των Ισπανών συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου στο 35ο λεπτό ο Καμπάτσο με λέι απ έκανε το 81-63. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι με την Ρεάλ Μαδρίτης να παίρνει τελικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 40-38, 63-69, 75-94