Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Γκέλες για Τσέλσι και Μάντσεστερ Σίτι- στους 3 β. παρέμεινε η διαφορά

Η Νιουκάστλ επικράτησε με 3-2 της Εβερτον στο τελευταίο παιχνίδι της (18ης) ημέρας στην Πρέμιερ όπου, νωρίτερα, η Μάντσεστερ Σίτι δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την γκέλα της Τσέλσι (1-1 με την Σαουθάμπτον) καθώς ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Μπέρνλι, στην έκπληξη της αγωνιστικής.

silvaΗ ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι γνώριζε ότι με νίκη θα μείωνε τη διαφορά της από τους Λονδρέζους στον πόντο αλλά δεν τα κατάφερε παρότι προηγήθηκε με 2-0 (Νταβίντ Σίλβα 23′, Φερναντίνιο 33′). Στην επανάληψη, οι παίκτες της Μπέρνλι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένοι να πάρουν κάτι απ” το παιχνίδι και τελικά τα κατάφεραν, ισοφαρίζοντας σε 2-2 (47′ Μπόιντ, 81′ Μπάρνς). Έτσι, η διαφορά των «πολιτών» με τους «μπλε» έμεινε στους τρεις.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Άρσεναλ μπόρεσε να πάρει έστω και δύσκολα τη νίκη κόντρα στη Γουέστ Χαμ με 2-1. Τα γκολ για τους «κανονιέριδες» πέτυχαν οι Καθόρλα και Γουέλμπεκ στο 41ο και 44ο λεπτό αντίστοιχα ενώ για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Κουγιατέ στο 54ο λεπτό. Η ομάδα του Βενγκέρ έπιασε στην τέταρτη θέση τη Σαουθάμπτον με 33 βαθμούς.

Σημαντική νίκη πήρε και η Στόοκ, 2-0 κόντρα στη Γουέστ Μπρομ και μπόρεσε με το τρίποντο να φτάσει στην όγδοη θέση και τους 28 πόντους.

Νίκη – ανάσα κατάφερε να πάρει και η Λέστερ, η οποία πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Χαλ με 1-0.

Γουέστ Χαμ – Άρσεναλ: 1-2

Στο τελευταίο σημερινό ματς: Νιουκάστλ-Εβερτον 3-2, ενώ αύριο η Λίβερπουλ φιλοξενεί την Σουόνσυ.