Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Γλίτωσε το κάζο η Ρεάλ (3-2)

Με τα γκολ του Μπενζεμά στο 25′ και στο 31′ και εκείνο του Κασεμίρο στο 40′ η Ρεάλ Μαδρίτης πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενη με 3-0 και όλα έδειχναν ότι θα έχει ένα εύκολο μεσημέρι κόντρα στη Λεβάντε.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι με γκολ του Μαγιοράλ στο 49′ και του Μεγέρο στο 75′, μείωσε σε 3-2 και διεκδίκησε μέχρι τέλους τον βαθμό της ισοπαλίας στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», αλλά τελικώς δεν τα κατάφερε.

Στη βροχερή Μαδρίτη, η Ρεάλ έπαιξε πολύ ωραίο ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχε 12 τελικές με την αντίπαλό της καμία. Το πρώτο γκολ ήταν θέμα χρόνου να μπει και τελικά αυτό έγινε στο 25′.

Ο Καρβαχάλ έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Μπενζεμά πήδηξε ψηλότερα από όλους και έκανε το 1-0 με καρφωτή κεφαλιά.

Έξι λεπτά αργότερα (31′) και πάλι ο Μπενζεμά έκανε το 2-0 με πλασέ, ενώ το 3-0, που ήταν σκορ ημιχρόνου, διαμόρφωσε από κοντά ο Κασεμίρο.

Όλα έδειχναν ότι η Ρεάλ θα πάρει μία εύκολη νίκη, αλλά άπαντες λογάριαζαν χωρίς τη… Λεβάντε.

Ο Μαγιοράλ στο 49′ παρέλαβε ωραία μπαλιά από τα αριστερά και έκανε το 3-1 και σαν να μην έφτανε αυτό ο Μελέρο μείωσε σε 3-2 με κεφαλιά στο 75′.

Το άγχος στη συνέχεια από πλευράς γηπεδούχων ήταν έκδηλο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν κάποιες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν και έφυγαν ηττημένοι με 3-2.

Η Ρεάλ με αυτή τη νίκη ανέβηκε στη 2η θέση με 8 βαθμούς και ξεπέρασε τη Λεβάντε, η οποία έμεινε στους 6 πόντους.