Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Η ΑΕΚ έσπασε το αρνητικό σερί- πέρασε και από την Κρήτη ο ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ πήρε την νίκη με 76-67 επί του Κοροίβου Αμαλιάδας σπάζοντας ένα αρνητικό σερί 4-0 απέναντι στην ομάδα από την Ηλεία.

thumbnailΗ ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο όμως ο Κόροιβος στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης επέστρεψε, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι παραπάνω από το να μειώσει στους-6.

Κορυφαίος για την Ένωση ήταν ο Γιάννης Αθηναίου με 12 πόντους και πολύ καλά ποσοστά, ενώ από την άλλη οι 15 πόντοι του Ντέιβις δεν ήταν αρκετοί.

Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει το σερί του και αγκαλιάζει και την 3η θέση καθώς πέρασε και από την Κρήτη και το πολύ δυνατό φέτος Ρέθυμνο με 79-71.

Ο ΠΑΟΚ με 75% στα δίποντα στο πρώτο μέρος είχε μικρές διαφορές αν και δεν ειχε κανένα τρίποντο(0/6) και με τοτς γηπεδούχους να παλεύουν με τους 12π του Φαγέ. Μάλιστα ο ΠΑΟΚ κέρδισε με μόλις 3/18τρ με την εμπειρία του. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 38-48 στο 23’αλλά το Ρέθυμνο απάντησε γρήγορα με ένα 13-2 (51-50) και το ματς έγινε ντέρμπι. Το τρίποντο του Τσόχλα στο 38′(66-71) και η εμπειρία του ΠΑΟΚ και η ευστοχία στις βολές και η αστοχία του Φαγέ ,του Καλαμπόκη και ένα λάθος του Σάφτεναρ οδήγησαν στο τελικό αποτέλεσμα.

Ο Άρης έκανε περίπατο στο ματς με τον Πανελευσινιακό (79-61) και μια καλή πρόβα πριν τα ματς με τον ΠΑΟΚ. Με τρομερή άμυνα δεν είχε πρόβλημα από την αρχή και μάλιστα εκτόξευσε την διαφορά και στους 25π στην 3η περίοδο που δέχθηκε μόλις 6π!

Ο Άρης αν και χωρίς τον Τόμας είχε πολύ καλό οργανωτικά τον Αντεμπόγιε και κορυφαίους τους Βεζένκοφ και Ριντ ενώ ο Πανελευσινιακός ήταν τραγικός επιθετικά και με τον Άρη να ελέγχει τα ριμπάουντς . Μάλιστα ο Πανελευσινιακός είχε μείνει στους 36π μέχρι το 32′ που χαλάρωσε ο Άρης και άρχισε να σκοράρει η ομάδα της Ελευσίνας και με τους γηπεδούχους να βάζουν τα δεύτερα όπως λέμε..

Την πέμπτη τους νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισαν τα Τρίκαλα με το εντός έδρας 80-76 επί του ΚΑΟΔ που έμεινε μεν στις τέσσερις νίκες, έχασε μια ευκαιρία να διεκδικήσει τη νίκη όπως έδειξε στην τρίτη περίοδο, αλλά τουλάχιστον «έσωσε» την υπέρ του διαφορά με πέντε πόντους από τη νίκη του στον πρώτο γύρο.

Ο Κολοσσός συνέχισε την εντυπωσιακή του πορεία και στο ξεκίνημα του δεύτερου γύρου, θριαμβεύοντας επί του Πανιώνιου με 70-56 και βυθίζοντας τον αντίπαλό του στα έγκατα της βαθμολογίας και στην αβεβαιότητα για το μέλλον του. Οι Ροδίτες έφτασαν τις 7 νίκες στο πρωτάθλημα ενώ ο Πανιώνιος έμεινε στις 3, έχοντας πλέον και δύο ήττες από τον συγκεκριμένο αντίπαλο.