Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Οι απουσίες φάνηκαν αλλά δεν του κόστισαν: 72-62 ο Ολυμπιακός τον ΚΑΟΔ

Ο Ολυμπιακός που παρουσιάστηκε χωρίς τους Σπανούλη, Σλούκα όμως παρόλα αυτά κατάφερε να πάρει την νίκη επί του ΚΑΟΔ με 72-62.

140528xlargeΟ Γιάννης Σφαιρόπουλος είδε τους παίκτες του να δυσκολεύονται για 3 δεκάλεπτα, με το σκορ να μην μπορεί να ανέβει πάνω από τους 10 πόντους, όμως στο τέλος η πίεση απέδωσε καρπούς με την διαφορά να ανεβαίνει πάνω από τους δέκα και να μένει εκεί μέχρι και το τέλος. Σημαντικό ρόλο έπαιξαν και τα 23 λάθη στα οποία υπέπεσε η ομάδα της Δράμας.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Λοτζέσκι με 13 πόντους, ενώ από την άλλη ο Όντομ είχε 12.

Ο Ολυμπιακός, παρότι ξεκίνησε δυνατά και βρέθηκε γρήγορα μπροστά με 9-2, στη συνέχεια χαλάρωσε, δίνοντας την ευκαιρία στον ΚΑΟΔ, χάρη στα ριμπάουντ, να κλείσει το δεκάλεπτο με το σκορ στο 19-14. Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν διεκδικεί αξιώσεις θεάματος, με τον Ολυμπιακό να πατάει γκάζι λίγο πριν το τέλος βρίσκοντας λύσεις στη ζώνη των Δραμινών και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το σκορ στο υπέρ του 36-27.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι μπροστά στο σκορ, παρότι οι απουσίες του ήταν εμφανείς. Ο ΚΑΟΔ μπόρεσε να ρίξει την διαφορά στους 3 (40-37 27′) με όπλο τα σουτ από τα 6,75, και την πιεστική άμυνα, με τους γηπεδούχους όμως να αντιδρούν και και κλείνουν το δεκάλεπτο στο +10 (51-41) με τον Κατσίβελη να σημειώνει τρίποντο με ταμπλό και να παίρνει και το φάουλ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «Ερυθρόλευκοι» πίεσαν και τελικά πήραν την νίκη με τελικό 72-62.

Δεκάλεπτα: 19-14, 36-27, 51-41, 72-62.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 4, Ντάνστον 8, Ντάρντεν 9 (1), Παπαπέτρου, Λαφαγιέτ 11, Λοτζέσκι 13, Χριστοδούλου, Πρίντεζης 10 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 8 (2), Καββαδάς 2, Κατσίβελης 7 (2).

ΚΑΟΔ (Μέξας): Τρότερ 3, Χάρις 4, Γεωργάκης, Άτκινς 11 (1), Όντομ 12 (2), Σπυριδονίδης, Μισέλ 7, Ζάρας 11 (1), Λο 4, Χρυσικόπουλος 3 (1), Παπαμακάριος 7.

Πηγή: basketblog.gr