Η Λαμία πήρε τον βαθμό που την οδηγεί στη Σούπερ Λιγκ για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Ο Άρης είχε την τελευταία του ευκαιρία να παραμείνει ζωντανός στο κυνήγι της ανόδου. Ωστόσο, η Λαμία πήγε στο «Κλ. Βικελίδης» και πήρε αυτό που ήθελε, τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0) και πανηγύρισε την άνοδο στη Σούπερ Λιγκ για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Σε ένα αρκετά κακό ποιοτικά παιχνίδι, ο Άρης ήταν πιο κινητικός, μπήκε στο παιχνίδι και πίεσε τον αντίπαλο, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει το γρήγορο γκολ. Έτσι, όσο τα λεπτά περνούσαν η Λαμία ισορρόπησε και μπορούμε να πούμε πως έλεγχε το παιχνίδι από τα μισά του πρώτου μέρους. Η μεγάλη φάση όμως έλειψε και από τις δύο πλευρές, με κάποια μακρινά σουτ του Τάτου και του Καράμπελα να μην απειλούν ουσιαστικά τον Πίτκα.

Ακόμα χειρότερο ήταν το θέαμα στην επανάληψη! Εκεί που θα περίμενε κανείς πως ο Άρης θα μπει μέσα με το… μαχαίρι στα δόντια, οι γηπεδούχοι και πάλι δεν έδειξαν το πάθος που χρειαζόταν σε ένα τέτοιο ματς. Ναι μεν είχαν την κατοχή και την υπεροχή σε όλο το δεύτερο 45λεπτο, χωρίς και πάλι όμως να απειλήσει σε κανένα σημείο σοβαρά τον Πίτκα! Κάπως έτσι κύλησε όλο το δεύτερο ημίχρονο, με την Λαμία πολύ καλά στημένη στην άμυνα να πανηγυρίζει με το τελευταίο σφύριγμα την παρθενική της άνοδο στη Σούπερ Λιγκ!

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Νίκος Κωστένογλου): Διούδης, Τζανακάκης, Καράμπελας (63′ Μπαργκάν), Ταυλαρίδης, Σόουζα, Παυλίδης, Τάτος, Ντούνης, Πίτου Γκαρσία (89′ Νέτο), Καπνίδης, Μιλούνοβιτς (46′ Ίλιτς).

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Πεταυράκης, Χριστοφιλέας, Αναστασιάδης, Βαλιός, Μπλάζιτς, Όμο, Καραγιάννης (69′ Μπουλούλης), Ματσούκας (77′ Τσούκαλος), Βάντερσον, Ντουρμισάι (52′ Ρότσα).