Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Η Μαντσεστερ Σίτι «έριξε» τριάρα ανωτερότητας στην έδρα της Τσέλσι

Τρομερή εμφάνιση από την Μάντσεστερ Σίτι. Η ομάδα του Γκουαρντιόλα έκανε… περίπατο στην έδρα της Τσέλσι (3-1). Στην δεύτερη θέση πέρασε η Λέστερ.

Ένα «super» πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για την Μάντσεστερ Σίτι, για να κάνει «περίπατο» στην έδρα της Τσέλσι (3-1). Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έφτασε τους 29 βαθμούς (15η θέση), ενώ έχει και να… εξοφλήσει και δυο ματς.

Η Μάντσεστερ Σίτι έφθασε στη μεγάλη νίκη με τα γκολ των Γκουντογκάν (18′), Μάουντ (21′), Ντε Μπρόινε (34′). Η Τσέλσι πέτυχε το… γκολ της τιμής στο 90+2’ με τον Χάντσον-Οντόι και έμεινε μακριά από την κορυφή, έχοντας μια μόλις νίκη στα τελευταία έξι ματς.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το 2021 για τη Λέστερ, καθώς νίκησε μέσα στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» την Νιούκαστλ με 2-1. Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς πήρε τη σημαντική νίκη με τα γκολ των Μάντισον (55′) και Τίλεμανς (72′), ενώ οι «ανθρακωρύχοι» μείωσαν στο 82ο λεπτό με τον Αντι Κάρολ. Με τη νίκη αυτή οι «αλεπούδες» ανέβηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.