Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Η ωραία Καλλονή, τα πέναλτι της Κέρκυρας και ο ηρωϊκός ΟΦΗ

Η Καλλονή (4-1 τη Βέροια) και η Κέρκυρα (4-1 τον ηρωϊκό ΟΦΗ) πήραν τη νίκη στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ ενώ, στα άλλα σημερινά ματς, ΠΑΣ-Παναιτωλικός και Πανιώνιος-Πλατανιάς έμειναν στο 0-0.

thumbnailΜετά από ένα «τρελό» ματς με εξοντωτικό ρυθμό στο μεγαλύτερο μέρος του, η… ωραία Καλλονή πήρε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 4-1 της Βέροιας. Πρωταγωνιστής με σπάνιας ομορφιάς γκολ ο Λεοζίνιο.

Καλύτερη η ομάδα του Βλάχου που πίεσε πολύ την αντίπαλό της ειδικά στο πρώτο μισό, ενώ εκμεταλλευόμενη την κόντρα επίθεση και τις στημένες φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασε στην πολύ σπουδαία βαθμολογικά νίκη.

Δύο γκολ ο Λεοζίνιο (υπέροχο το πρώτο), από ένα οι Αντέτζο, Χουάνμα με τον τελευταίο να έχει ένα χαμένο πέναλτι και τον Πετρόπουλο να προσθέτει ένα δοκάρι!

Ισοφάρισε προσωρινά με όμορφο φάουλ του Καλτσά η Βέροια, που δέχθηκε όμως σε δευτερόλεπτα το 2-1, ενώ είχε και αυτή δοκάρι με τον Μπεν. Προσπάθησαν να πιέσουν οι παίκτες του Γκρανέρο στο δεύτερο μέρος για την ισοφάριση, αλλά «προδόθηκαν» στα μετόπισθεν.

Τρίτη συνεχόμενη νίκη (όλες εντός έδρας) ήταν αυτή για την ομάδα του Βλάχου, που ανέβηκε στους 37 βαθμούς και απέχει 9 από την επικίνδυνη ζώνη.

Τρίτη συνεχόμενη ήττα από την άλλη για τη Βέροια, που έμεινε στους 34 πόντους, χωρίς να έχει εξασφαλίσει προς το παρόν την παραμονή της.

thumbnail (1)Η Κέρκυρα δεν συνάντησε ιδιαίτερη δυσκολία να κάμψει την αντίσταση του ΟΦΗ και επικράτησε με 4-1, παρά το γεγονός ότι έχασε δύο πέναλτι στο ματς. Με 10 παίκτες ολοκλήρωσε το παιχνίδι η ομάδα του Ηρακλείου μετά την αποβολή του Ροβίθη στο 41′.

Ένα θρίλερ άνευ προηγουμένου εκτιλύχθηκε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με την Κέρκυρα να έχει 17 τελικές και 71% κατοχή, αλλά να μένει στο 1-1 με τον ηρωϊκό ΟΦΗ, σε ένα 45λεπτο όπου καταλογίστηκαν τρία πέναλτι, με τους φιλοξενούμενους να το τελειώνουν ουσιαστικά με εννέα παίκτες!

Τα προβλήματα ξεκίνησαν πριν από τη σέντρα για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Δαμιανάκης που είχε δηλωθεί στην ενδεκάδα τραυματίστηκε στην προθέρμανση, με τον Μανιδάκη να τον αντικαθιστά. Στον πάγκο είχε απομείνει άλλος ένας τραυματίας (Φαζός) και ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Αγριμάκης!

Όπως ήταν φυσικό, η Κέρκυρα κυριάρχησε χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες, ενώ στο 20′ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κόντου από τον Λαμπρόπουλο. Ο Γκόμες ανέλαβε την εκτέλεση, ο Λόρια έπεσε και απόκρουσε στη δεξιά του γωνία, αλλά ο Κόντος πήρε το «ριμπάουντ» και άνοιξε το σκορ με διαγώνιο σουτ. Ο ΟΦΗ σε μία από τις σπάνιες επισκέψεις του στην αντίπαλη περιοχή κέρδισε πέναλτι, με τον Μακρή να ανατρέπεται από τον Βενέτη. Ο Τζορτζ ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Κουτζαβασίλη για το 1-1.

Στο 41′ ο ΟΦΗ έμεινε με δέκα παίκτες, όταν ο Ροβίθης ανέτρεψε τον Κόντο στην περιοχή και ο Καλογερόπουλος καταλόγισε το τρίτο (!) πέναλτι του ημιχρόνου, με τονπαίκτη των γηπεδούχων να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη.

Ο Καϊκούτ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Λόρια έκανε μεγάλη επέμβαση με το αριστερό χέρι, στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι!

Στο 55′ η Κέρκυρα κατάφερε τελικά να περάσει μπροστά, όταν ο Κόντος στο ημικύκλιο της περιοχής «έσπασε» ωραία τη μπάλα δεξιά για τον Ανδρεόπουλο, ο οποίος νίκησε τον Λόρια με δεξί πλασέ στην κλειστή του γωνία (2-1).

Στο 58ο λεπτό, καταλογίστηκε το τέταρτο πέναλτι του αγώνα, όταν ο Καϊκούτ ανατράπηκε από τον Κάλαϊτζιτς, με τον Κόντο αυτή τη φορά να παίρνει τη μπάλα εκτελώντας εύστοχα στην αριστερή γωνία του Λόρια για το 3-1. Το τελικο σκορ διαμόρφωσε ο Γκόμες στο 72΄με σουτ.

Ο Πανιώνιος ξόδεψε ένα παραγωγικό ημίχρονο απέναντι στη Νέα Σμύρνη, μένοντας στο 0-0 με τον Πλατανιά. Δοκάρι με τον Φούντα είχαν οι «κυανέρυθροι», υπό το βλέμμα του Γιώργου Παράσχου πήραν τον πόντο οι Κρητικοί.

Στα Γιάννινα ο ΠΑΣ με τον Παναιτωλικό, μοιράστηκαν τους βαθμούς (0-0). Αν κάποια ομάδα δικαιούταν το γκολ, αυτή ήταν ο (καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο) Παναιτωλικός (δοκάρι με τον Μαρτίνες στο δέκατο λεπτό).