Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Η Ρεάλ… χαρίζει τον τίτλο στην Μπαρτσελόνα!

Η Βαλένθια υποχρέωσε τη Ρεάλ σε οδυνηρή ισοπαλία 2-2 στη Μαδρίτη και πλέον η Μπαρτσελόνα χρειάζεται μια νίκη στις δύο τελευταίες αγωνιστικές για να στεφθεί πρωταθλήτρια Ισπανίας.Real Madrid's Cristiano Ronaldo reacts after Valencia's first goal during their Spanish first division soccer match at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Spain, May 9, 2015.  REUTERS/Paul Hanna

Σε ένα παιχνίδι με απίστευτο ρυθμό με τη Ρεάλ να τελειώνει τον αγώνα με 29 τελικές προσπάθειες, έχοντας τρία δοκάρια, όλα στο πρώτο ημίχρονο και χαμένο πέναλτι με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο 45′, οι «νυχτερίδες» αποτέλεσαν ισάξιο αντίπαλο.

Προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο ημίχρονο και είχαν τις δικές τους ευκαιρίες, ειδικά στα τελευταία 20 λεπτά, τελειώνοντας με τη σειρά τους, το παιχνίδι με 13 τελικές προσπάθειες.

Πλέον η Ρεάλ βλέπει τον τίτλο να… ξεγλιστρά και να πηγαίνει προς τη Βαρκελώνη (όπου η Μπαρτσελόνα επικράτησε 2-0 της Σοσιεδάδ. Ο Νεϊμάρ στο 51’ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους «μπλαουγκράνα» για να προκύψει το τελικό 2-0 με απίστευτο ανάποδο ψαλίδι του Πέδρο στο 85’).

Όσο για την Βαλένθια, με βάση το πώς εξελίχθηκε το ματς, έχασε την ευκαιρία να «κλειδώσει» την 4η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League, αλλά και να γίνει… βδέλλα στην Ατλέτικο Μαδρίτης.