Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Η τέταρτη φορά ήταν… τυχερή για την Ξάνθη- στους «4» του Κυπέλλου και ο Απόλλωνας…

Η Ξάνθη ελάχιστα προβληματίστηκε από τον ΟΦΗ των 13 παικτών, επιβλήθηκε 3-0 με γκολ των Σολτάνι (18΄, 85′), Κλέιτον (26’πέν.) και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

ÎÁÍÈÇ - ÏÖÇ (ÊÕÐÅËËÏ 2014-2015)Τρεις φορές είχε καταφέρει να φθάσει η Ξάνθη ως τους «4» του Κυπέλλου, χωρίς καμία, πάντως, να γευτεί τη χαρά του τελικού. Μετά το 2002, το 2003 και το 2007, η Skoda πέρασε ξανά στα ημιτελικά, αποκλείοντας τον ΟΦΗ σε διπλούς προημιτελικούς αγώνες.

Το 1-1 του Ηρακλείου διαδέχθηκε η επικράτηση, με 3-0, επί των Ομιλιτών οι οποίοι εξακολουθούν ν΄ αντιμετωπίζουν προβλήματα, κάτι που αποδεικνύεται και από τη συμμετοχή δεκατριών παικτών στην αποστολή για το εν λόγω παιχνίδι, με τον Νίκο Αναστόπουλο να μην προβαίνει καν σε αλλαγή!

1216019+(1)Νωρίτερα ο Απόλλωνας νίκησε με 3-1 τα Χανιά, στη Ριζούπολη και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου ματς στην Κρήτη, πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Ανγκούλο άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό, ωστόσο η απάντηση των Χανίων ήταν άμεση, με τον Κρητικό να φέρνει το ματς στα ίσα, πέντε λεπτά αργότερα.

Στο 59ο ο Παναγιώτης Λαγός εκτέλεσε το φάουλ, ο Φαρινόλα εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της ομάδας της Κρήτης και έδωσε προβάδισμα στην «Ελαφρά Ταξιαρχία». Στο 66′ η πρόκριση του Απόλλωνα ολοκληρώθηκε με γκολ του Δημήτρη Σουάνη.

Την άλλη Τετάρτη αγωνίζονται ΑΕΚ και Ολυμπιακός, οπότε και θα ξέρουμε τον 4ο των ημιτελικών.