Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Η Βραζιλία επικράτησε 3-0 της Αργεντινής [Βίντεο]

Πάρτι για Βραζιλία, μεγάλα ζόρια για Αργεντινή!

Η «σελεσάο» επικράτησε 3-0 στο… κλάσικο της Λατινικής Αμερικής και παρέμεινε στην πρώτη θέση του γκρουπ, έχοντας 24 πόντους έναντι 23 της Ουρουγουάης που νίκησε με 2-1 το Εκουαδόρ. Αντιθέτως, σε δεινή θέση είναι η «μπιανκοσελέστε» (αγωνίστηκε σε όλο το ματς ο Μέσι), η οποία δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ισοπαλία της Χιλής με την Κολομβία και διατηρήθηκε στην έκτη θέση που δεν οδηγεί στην τελική φάση του Μουντιάλ.

Ένα γκολ (45’+1’) μια ασίστ (στο πρώτο τέρμα) και ένα δοκάρι (37’) για τον Νεϊμάρ, τα άλλα δύο σημείωσαν Κουτίνιο (28’) και Παουλίνιο (58’). Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν ουσιαστικά το τελευταίο μισάωρο.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο Μπέλο Οριζόντε, όπου η Βραζιλία είχε γνωρίζει την ταπεινωτική ήττα με 7-1 από τη Γερμανία στο Μουντιάλ που φιλοξένησε το 2014.

Η Ουρουγουάη λοιπόν διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση με το 2-1 επί του Εκουαδόρ, με το σκορ να διαμορφώνεται από το πρώτο μέρος, καθώς ο Κόατες άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 45’ με τον Καϊσέδο και ο Ρολάν έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του αμέσως μετά.

Μεγάλη νίκη σημείωσε το Περού, το οποίο πέρασε αέρα από την έδρα της Παραγουάης (4-1) και είναι στην όγδοη θέση. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να προσπεράσουν την Αργεντινή από την οποία απέχουν έναν βαθμό. Μάλιστα, προηγήθηκαν στην αποψινή αναμέτρηση με τον Ριβέρος στο 10’, αλλά ύστερα από ένα καταστροφικό δεύτερο ημίχρονο δέχθηκαν τέσσερα τέρματα από το 49’ μέχρι το 85’.

Πάρτι για τη Βενεζουέλα επί της Βολιβίας (5-0), αλλά ουσιαστικά οι δύο ομάδες έχουν τεθεί εδώ και καιρό εκτός της διεκδίκησης των θέσεων που οδηγούν στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Τα αποτελέσματα

Κολομβία – Χιλή 0-0
Ουρουγουάη – Εκουαδόρ 2-1 (12′ Κοάτες, 45’+1 Ρολάν / 45′ Καϊσέδο)
Παραγουάη – Περού 1-4 (10′ Ριβέρος / 49′ Κριστιάν Ράμος, 71′ Φλόρες, 79′ Κουέβα, 84′ αυτ. Έντγκαρ Μπενίτες)
Βενεζουέλα – Βολιβία 5-0 (3′ Κουφάτι, 10′, 67′ και 70′ Τζόσεφ Μαρτίνες, 74′ Οτέρο)
Βραζιλία – Αργεντινή 3-0 (25′ Κοουτίνιο, 45’+1 Νεϊμάρ, 58′ Παουλίνιο)