Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ήττα από την Φενέρ στο ΣΕΦ για τον Ολυμπιακό (64-73) και… εμπλοκή στην κορυφή του ομίλου

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 73-64 από τη Φενερμπαχτσέ του Ομπράντοβιτς στο ΣΕΦ και πλέον αρχίζουν τα πραγματικά δύσκολα για την ομάδα του Σφαιρόπουλου αφού μαζί με τους «ερυθρόλευκους» Φενέρ και ΤΣΣΚΑ έχουν τις ίδιες νίκες και ήττες και την επόμενη αγωνιστική οι Πειραιώτες ταξιδεύουν στη Μόσχα.

aac78fa7-3adf-4e42-8813-a1e996f917f6_mainΤα πράγματα αρχίζουν να μπλέκουν … επικίνδυνα στον όμιλο του Ολυμπιακού καθώς μετά την ήττα από τη Φενέρ, Έλληνες, Τούρκοι και Ρώσοι είναι ισόβαθμοι και όπως όλα δείχνουν θα παλέψουν μέχρι τελικής πτώσεως για τις δύο πρώτες προνομιούχες θέσεις.

Το χειρότερο όμως, εκτός από την ήττα, είναι πως οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν και τη διαφορά από τη Φενέρ καθώς οι Τούρκοι κάλυψαν το -6 του πρώτου μεταξύ τους αγώνα.

Πραγματικό ντέρμπι!

Όπως προμηνυόταν το παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα ντέρμπι από το πρώτο δευτερόλεπτο με τις δύο ομάδες να μπαίνουν αρκετά δυνατά και να παίζουν σκληρές άμυνες από τις πρώτες επιθέσεις.

Οι «ερυθρόλευκοι» άργησαν λίγο να βρουν ρυθμό στην επίθεση αλλά αυτό δεν φάνηκε καθώς η άμυνά τους δεν επέτρεψε ούτε στη Φενέρ να βρει εύκολα καλάθια.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου προσπαθούσε να βρει καλάθια κυρίως μέσα απ” το «ζωγραφιστό» με τον Σπανούλη να μοιράζει ήδη τέσσερις ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο, τροφοδοτώντας σωστά Ντάνστον και Χάντερ, όποτε είχε την ευκαιρία.

Απ” την άλλη, για τους φιλοξενούμενους αυτός που δημιούργησε ζημιά ήταν ο Γκάουντλοκ απ” τα 6,75μ. καθώς είχε δύο εύστοχα τρίποντα σε τρεις προσπάθειες ενώ αρκετά αποτελεσματικός ήταν και ο Ερντέν κάτω απ” τη ρακέτα.

Έτσι, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες, 19-19.

Του έβαλε δύσκολα!

Στη δεύτερη περίοδο, οι Τούρκοι ανέβασαν στροφές στο ξεκίνημά της και κατάφεραν για πρώτη φορά μέσα σε τρία λεπτά να πάρουν τη μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνη τη στιγμή στο παιχνίδι, με έξι πόντους (19-25) καθώς εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την επιθετική καθίζηση του Ολυμπιακού λόγω της απουσίας του Σπανούλη στην αρχή του δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι έμπαιναν με πάθος και δύναμη σε κάθε μονομαχία καθώς και στις διεκδικήσεις των ριμπάουντ και αυτό ήταν που έκανε ζημιά στον Ολυμπιακό καθώς η ομάδα του Ομπράντοβιτς βρήκε αρκετά καλάθια από δευτερεύουσες επιθέσεις.

Αυτό φάνηκε και από τα ριμπάουντ καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν μέχρι τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου 19 έναντι μόλις εννιά των γηπεδούχων.

Έτσι, το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Φενέρ να προηγείται 39-35 έχοντας σε εξαιρετική μέρα Γκάουντλοκ και Μπιέλιτσα με τον πρώτο μέχρι εκείνο το σημείο να μετράει 4/5 τρίποντα και δώδεκα πόντους και τον δεύτερο να έχει οκτώ πόντους.

Δεν ξέφυγε κανείς!

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε καθώς ο Ολυμπιακός με τον Σπανούλη πλέον μέσα στο παρκέ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Ωστόσο, οι Τούρκοι έδειχναν τρομερή συγκέντρωση τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και ήταν καθαρά νικητές στα ριμπάουντς. Επίσης, ο Γκάουντλοκ δημιούργησε μεγάλη ζημιά στην ομάδα του Σφαιρόπουλου καθώς δεν σταμάτησε να σκοράρει από τα 6,75μ. έχοντας πλέον στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου 6/7 τρίποντα και είκοσι πόντους.

Έτσι, στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες θα έλυναν τις διαφορές τους με το σκορ πριν το ξεκίνημά της να είναι στο 50-55.

Τον «εγκλώβισε»!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Φενέρ «εγκλώβισε» τον Ολυμπιακό. Αυτό συνέβη τόσο με την σκληρή άμυνα που έπαιξαν οι Τούρκοι στα όρια πολλές φορές του φάουλ όσο και με τις άρτια στημένες επιθέσεις, οι οποίοι έφερναν πολλές φορές δύο και τρεις πόντους.

Καταλύτες για την ομάδα του Ομπράντοβιτς ήταν τόσο ο Γκάουντλοκ που ήταν και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 24 πόντους, 6/7 τρίποντα και 3/8 δίποντα όσο και ο Μπιέλιτσα με 16 πόντους και 3/4 τρίποντα, ο οποίος κάθε φορά που ο Ολυμπιακός πλησίαζε είχε τις λύσεις, σημειώνοντας κάποια «μεγάλα» καλάθια.

Έτσι, η ομάδα του Σφαιρόπουλου γνώρισε την τρίτη της ήττα στο ΤΟΡ 16 και πλέον τα πράγματα δυσκολεύουν καθώς βρίσκεται σε ισοβαθμία με τη Φενέρ και την ΤΣΣΚΑ και την επόμενη αγωνιστική ταξιδεύει στη Ρωσία, όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα του Ιτούδη.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-39, 55-55, 64-73

Ολυμπιακός: Χάντερ 6, Ντάνστον 12, Σπανούκης 5, Σλούκας 9, Πρίντεζης 11, Αγραβάνης, Μάντζαρης 4, Λαφαγιέτ 14, Ντάρντεν 3, Λοτζέσκι.
Φενέρμπαχτσε: Γκάουντλακ 24, Ζήσης 1, Χίκμαν 7, Μπιέλιτσα 16, Ερντέν 4, Μπογκντάνοβιτς 5, Σαβάς 4, Βέσελι 7, Πρέλντζιτς 5.