Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Κακός ο Παναθηναϊκός με τη Λαμποράλ

Ένας κακός και χωρίς πλάνο –πλην του συγκινητικού Ραντούλιτσα- Παναθηναϊκός ηττήθηκε στην Βιτόρια με το… κολακευτικό 84-68 και η Λαμποράλ Κούτσα έκανε το 1-0.

rantoulitsa

Μόνο για μια… περίοδο πάλεψε στο πρώτο «ματς της χρονιάς» ο Παναθηναϊκός. Στη συνέχεια οι πράσινοι κατέρρευσαν, ήταν εντυπωσιακά κακοί και η Λαμποράλ Κούτσα έκανε πολύ εύκολα το 1-0 στη σειρά, επικρατώντας 84-68.

Από τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Βάσκοι πήραν διψήφια διαφορά και μάλιστα έφτασαν στο +22 (64-42), με το τριφύλλι απλώς να μετριάζει το εύρος της ήττας στα τελευταία λεπτά, όπου οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν.

Μονοδιάστατος και χωρίς plan B σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Εξάστερος. Συγκινητικός ο Ραντούλιτσα σταμάτησε στους 21 πόντους και για ένα μεγάλο διάστημα ήταν ο… μόνος ο οποίος προσπαθούσε να κρατήσει όρθια την ελληνική ομάδα. 11 πόντους σημείωσε ο Χέινς που «ζεστάθηκε» όταν πήρε την ευκαιρία, τόσες ασίστ είχε ο Καλάθης, εξωφρενικά κακοί και άστοχοι οι περιφερειακοί, με τον Γουίλιαμς να μετρά 7 πόντους με 3/11 και τον Φελντέιν 2 με 1/6. Ο Διαμαντίδης αγωνίστηκε για μόλις 9’, που πήρε ανάσες όταν… χάθηκε το ματς.

Στους 20 πόντους σταμάτησε ο Άνταμς, 15 είχε ο Μπουρούσης και 11 ο Τζέιμς για την ομάδα της Βασκονίας, η οποία «σκότωσε» τον Παναθηναϊκό με 13/33 τρίποντα (πολλά εξ” αυτών ελεύθερα λόγω και των κακών περιστροφών), την ώρα που η ομάδα του Τζόρτζεβιτς είχε το… απελπιστικό 3/19. Την Παρασκευή στις 21:45 το δεύτερο παιχνίδι όπου οι Κυπελλούχοι Ελλάδας καλούνται να εμφανιστούν «μεταμορφωμένοι». Άλλωστε απόψε χάθηκε απλώς μια μάχη…