Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Κατάθεση ψυχής από τον ΟΦΗ- φαβορί η Ξάνθη μετά το 1-1 στην Κρήτη

«Όπως και με τον Εργοτέλη, όσοι και αν είμαστε κάνουμε την δουλειά μας. Κάνουμε κατάθεση ψυχής μέσα στο γήπεδο», είπε ο Νίκος Αναστόπουλος μετά τον αγώνα με την Ξάνθη.

ÏÌÐÏÍÔÏ ÌÁÊÑÇÓ   ÏÖÇ - ÎÁÍÈÇ (ÊÕÐÅËËÏ 2014-2015)Ο τεχνικός του ΟΦΗ οδήγησε για ένα ακόμη παιχνίδι την κρητική ομάδα, που κατάφερε να μείνει ζωντανή στο θεσμό του Κυπέλλου, μετά το 1-1 με την Ξάνθη των πολλών ευκαιριών και με τον Ράζβαν Λουτσέσκου να την χαρακτηρίζει φαβορί για την πρόκριση στα ημιτελικά:

«Φεύγουμε από την Κρήτη με το πλεονέκτημα. Στο πρώτο 25λεπτό δεν πήγαμε καλά. Δώσαμε στον ΟΦΗ την ευκαιρία να είναι καλύτερος. Το σημαντικό είναι οτι σκοράραμε αμέσως μετά το τέρμα που δεχθήκαμε. Μετά είχαμε τον έλεγχο και μπορούσαμε να κερδίσουμε και το παιχνίδι. Είναι ένα καλό αποτέλεσμα για εμάς αλλά πρέπει να παλέψουμε πολύ και στο δεύτερο παιχνίδι» ανέφερε χαρακτηριστικά.

Ο Κουτσιανικούλης στο 48′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο επιθετικός των Κρητικών έπειτα από κάθετη πάσα του Λαμπρόπουλου, έφυγε στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων και αφού εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κυριακίδη, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του. Μάλιστα, ένα λεπτό αργότερα ο ΟΦΗ είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του, όμως το σουτ του Μερεμπασβίλι έφυγε πάνω από την εστία του Κυριακίδη.

Η αντίδραση των φιλοξενούμενων πάντως δεν άργησε να έρθει. Πέντε λεπτά αργότερα ο Κλέιτον εκτέλεσε φάουλ από μακρινή απόσταση και δεξιά, ο Σολτάνι μπήκε στην πορεία της μπάλας και με προβολή την έστειλε στην αριστερή γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Λόρια, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Από εκεί και πέρα, οι δύο προπονητές φρέσκαραν τις ενδεκάδες τους, με την Ξάνθη να χάνει αρκετές ευκαιρίες για να φύγει με το «διπλό» από την Κρήτη. Ο Κλέιτον στο 76′ και ο Ομπόντο πέντε λεπτά αργότερα με σουτ επιχείρησαν να νικήσουν τον Λόρια, όμως ο τερματοφύλακας τον Κρητικών τους είπε «όχι». Στο 89′ ήταν η σειρά του Βασιλακάκη να απειλήσει και στο 90′ του Βάλτερ, όμως ο Λόρια φώναξε και πάλι «παρών» και το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς στα «Πηγάδια».

ΟΦΗ (Νίκος Αναστόπουλος): Λόρια, Μπολάκης, Μονιάκης (69′ Μαραθιανός), Φαζός, Δαμιανάκης, Κάλαϊτζιτς, Λαμπρόπουλος, Μακρής, Ροβίθης, Κουτσιανικούλης (81′ Περογαμβράκης), Μερεμπασβίλι (64′ Τζορτζ).

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Παπάζογλου, Ομπόντο, Παπαστεριανός (52′ Βασιλακάκης), Κλέιτον (77′ Βάλτερ), Γούτας, Καπετάνος (69′ Φλίσκας).