Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Καταιγιστικός ο Παναθηναϊκός 5-0 τον Εργοτέλη- τρία τέρματα ο Μπεργκ!

Ένας καταιγιστικός στο α” ημίχρονο Παναθηναϊκός με χατ τρικ του Μπεργκ (12′, 15′, 42΄) και δύο γκολ του Κλωναρίδη (8′, 23′) σκόρπισε τον Εργοτέλη 5-0 κι ανέβηκε και πάλι στην 3η θέση.

ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÅÑÃÏÔÅËÇÓ PANATHINAIKOS - ERGOTELIS (SUPERLEAGUE 2014-2015)Το καλύτερο πρώτο πρώτο ημίχρονο της σεζόν πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός, με τον Εργοτέλη, πάντως, να έχει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς. Ο Στιλ όμως πραγματοποίησε την σωτήρια απόκρουση και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Βίκτωρ Κλωναρίδης που άνοιξε το σκορ. Κατόπιν πήρε τη σκυτάλη ο Μάρκους Μπεργκ που έδειξε ότι βρήκε τη φόρμα του σκοράροντας δύο φορές, μία με το κεφάλι και μια με πλασέ και όλα αυτά στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης.

Οι πράσινοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι πάντως και το κράτησαν πατημένο αφού με τη συμπλήρωση του 20λεπτου ήρθε και το τέταρτο γκολ. Κάπου εκεί έριξαν λίγο ρυθμό οι παίκτες του Αναστασίου όμως λίγο μετά το 40΄ ήρθε και το 5-0 με «δράστη» και πάλι τον Μάρκους Μπεργκ!
Μάλιστα λίγο έλειψε να γράψει ιστορία λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου καθώς ο Μπεργκ νικήθηκε από τον αντίπαλο γκολκίπερ. Με αυτό τον καταιγιστικό τρόπο έκλεισε ο Παναθηναϊκός το πρώτο ημίχρονο!
Στο δεύτεροι πράσινοι έριξαν ρυθμό και κατέβασαν τελείως ταχύτητα.

Παναθηναϊκός: Στιλ, Μπούρμπος, Σίλντενφελντ, Ταυλαρίδης (78′ Κουτρουμπής), Χουχούμης, Λαγός, Πράνιτς, Ατζαγκούν, Πέτριτς (73′ Καρέλης), Κλωναρίδης (60′ Νίνης), Μπεργκ.

Εργοτέλης: Καβουσάκης, Τζανακάκης, Λυκογιάννης, Φιντέλεφ, Γκέντσογλου, Μπογκντάνοφ (28′ Μπόε), Καζναφέρης. Ρεντζάς, Γιουσούφ (73′ Κούτρης), Χαντί (46′ Χαλκιαδάκης), Μπαμ Μπαμ.