Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Καθάρισε σε 35 λεπτά ο Ολυμπιακός

Άνετα επικράτησε ο Ολυμπιακός με σκορ 4-1 επί της Αστάνα στο Καραϊσκάκη για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο γήπεδο αποφασισμένος να καθαρίσει γρήγορα το παιγνίδι και να μην μπει σε περιπέτιες και το κατόρθωσε μόλις σε 35 λεπτά.

Στο πρώτο ημίωρο οι ερυθρόλευκοι ήταν καταιγιστικοί και θα μπορούσαν να είχαν πετύχει κι άλλα τέρματα, αφού οι ευκαιρίες υπήρχαν.

Το σκορ για τον Ολυμπιακό άνοιξε στο 25 με τον Φιγκέιρας, ύστερα από εξαιρετική ενέργεια του Φορτούνη, ενώ το 2-0, έγινε με γκολ του Ελιονούσι στο 33 και στο 34, ο Σεμπά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στο 2ο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε και η Αστάνα, κατάφερε να μειώσει με γκολ του Καμπανάγκα στο 54, εκμεταλλευόμενος τραγικό λάθος του Λεάλι.

Το σκορ έκλεισε στο 64 πάλι ο Σεμπά, μετά από πάσα του Καρντόσο, που τον έβγαλε μόνο του με το τέρμα.

Από αυτό το σημείο και μετά, το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήερα, καθώς η Αστάνα, είχε μείνει με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Κάνιας με 2η κίτρινή και δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω.