Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Κυρίαρχος στο πόλο ο Ολυμπιακός: άνετα 18-10 τον ΠΑΟ στον τελικό του Κυπέλλου

Ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε περίπατο τον τελικό Κυπέλλου κόντρα στον Παναθηναϊκό και πήρε το τρόπαιο επικρατώντας 18-10 των «πρασίνων».ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ(ÔÅËÉÊÏÓ F4 ÁÍÄÑÙÍ 2014-2015)Το παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα ντέρμπι μόνο στο πρώτο οκτάλεπτο όταν και οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν τις δυνάμεις να μείνουν κοντά στο σκορ. Ωστόσο, στη συνέχεια η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες φάνηκε με τον Ολυμπιακό να κατακτά με μεγάλη άνεση το Κύπελλο με το τελικό σκορ να είναι 18-10.

Αυτή είναι η τρίτη συνεχόμενη φορά που οι «ερυθρόλευκοι» κατακτούν το συγκεκριμένο τρόπαιο ενώ στο παρελθόν η ομάδα του Φαλήρου έχει καταφέρει να κάνει σερί μέχρι και έξι συνεχόμενων κατακτήσεων.

Πολυτιμότερος παίκτης του φάιναλ-φορ αναδείχθηκε ο Μανώλης Μυλωνάκης και καλύτερος τερματοφύλακας ο Νίκος Δεληγιάννης, ενώ τον τίτλο του πρώτου σκόρερ μοιράζονται με πέντε γκολ οι Παναγιώτης Παπαδόγκωνας και Μανώλης Μυλωνάκης.ImageHandler3Ο Ολυμπιακός έδωσε από νωρίς γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι και βρήκε εύκολα τρόπους να «ξεκλειδώσει» την άμυνα των «πρασίνων».

Ο Παναθηναϊκός, ο οποίος αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του τμήματος σε έναν τελικό (οποιασδήποτε διοργάνωσης), κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ στην πρώτη περίοδο, χάρη στην απόλυτη ευστοχία του στον παίκτη παραπάνω (4/4 στο πρώτο οκτάλεπτο, 6/6 μέχρι την τελευταία επίθεση του δεύτερου), αλλά σταδιακά η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων έγινε εμφανής.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 8-4, ο Παπαδόγκωνας με δύο σερί γκολ μείωσε προσωρινά σε 8-6, αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου άνοιξε για τα καλά την ψαλίδα. Το ημίχρονο τελείωσε 11-7 και η τρίτη περίοδος 15-10, με τους «πράσινους» να μένουν στη συνέχεια από δυνάμεις και τον Ολυμπιακό να φτάνει τελικά τη διαφορά στα οκτώ γκολ.

Να σημειωθεί ότι τα 28 γκολ που σημειώθηκαν είναι τα περισσότερα στην ιστορία των τελικών του κυπέλλου Ελλάδας, όπως και τα 18 γκολ που πέτυχε ο Ολυμπιακός. Ο Νίκος Δεληγιάννης, ο οποίος σήμερα αγωνίστηκε στα τρία πρώτα οκτάλεπτα (στο τέταρτο έπαιξε ο Γαλανίδης), έφτασε τους δώδεκα τίτλους στο κύπελλο και είναι ο παίκτης με τις περισσότερες κατακτήσεις, αφήνοντας στους έντεκα τους Θοδωρή Χατζηθεοδώρου και Τάσο Σχίζα.

Στα μέσα της δεύτερης περιόδου αποβλήθηκαν από τον πάγκο του Ολυμπιακού ο τιμ μάνατζερ, Δημήτρης Μάζης, και ο έφορος της ομάδας, Νίκος Σκανδαλάκης, που διαμαρτυρήθηκαν έντονα για το πέναλτι που εκτέλεσε ο Παπαδόγκωνας, υποστηρίζοντας ότι η μπάλα δεν είχε περάσει τη νοητή γραμμή και δεν έπρεπε να μετρήσει γκολ. Ο Ολυμπιακός είχε 10/13 με παίκτη παραπάνω, 1/1 πέναλτι, έξι γκολ από την περιφέρεια και ένα στην κόντρα. Ο Παναθηναϊκός είχε 8/12 με παίκτη παραπάνω και 2/2 πέναλτι.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτο τον τυπικά γηπεδούχο Παναθηναϊκό): 4-5, 3-6, 3-4, 0-3ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ(ÔÅËÉÊÏÓ F4 ÁÍÄÑÙÍ 2014-2015)ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ

1953 Εθνικός-Ολυμπιακός 5-4 (παρ., κ.α. 3-3)
1954 Εθνικός-Ολυμπιακός 12-0
1955 Εθνικός-Αρης Θεσ. 1-0 (αποχώρησε ο Άρης)
1956 Εθνικός-Ολυμπιακός 7-2
1957 Εθνικός-Ολυμπιακός 6-4 (παρ., κ.α. 4-4)
1958 Εθνικός-ΝΟ Πατρών 5-2

1984 Εθνικός-Γλυφάδα 8-5
1985 Εθνικός-Άρης Θεσσαλονίκης 8-7