La Liga, Ρεάλ Μαδρίτης-Έλτσε 2-1: Ο Μπενζεμά την κράτησε «ζωντανή» στο 91′

Από τον Δεκέμβριο του 2016 (3-2 τη Λα Κορούνια), η Ρεάλ Μαδρίτης δεν νικούσε στο πρωτάθλημα με γκολ στις καθυστερήσεις. Το έκανε εις βάρος της Έλτσε (2-1), με ανατροπή και γκολάρα του Καρίμ Μπενζεμά, το οποίο την επανέφερε στη 2η θέση της La Liga και στο -5 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο, με ματς περισσότερο.

Ο Σέρχιο Ράμος επέστρεψε μετά από δίμηνη απουσία λόγω τραυματισμού, με τον Ζινεντίν Ζιντάν να ξεκινάει βασικό τον αρχηγό σε μια άμυνα με τρία στόπερ και αφήνοντας εκτός μεσαίας γραμμής τους Τόνι Κρόος και Λούκα Μόντριτς, τους οποίους επέλεξε να ξεκουράσει (τουλάχιστον αρχικά) ενόψει της ρεβάνς με την Αταλάντα για τους «16» του Champions League (16/3).

Χωρίς τον Γερμανό και τον Κροάτη, η Βασίλισσα δεν είχε δημιουργική κυκλοφορία στα χαφ και τα περίμενε όλα από τις ατομικές ενέργειες του Βινίσιους Ζούνιορ, ύστερα από προσπάθεια του οποίου ο Καρίμ Μπενζεμά, με σουτ άουτ από πολύ καλή θέση, έχασε την μοναδική καλή ευκαιρία των γηπεδούχων στο πρώτο 45λεπτο (34′).

Η Ρεάλ έκανε το πρώτο σουτ εντός εστίας στο 27′ με τον Ίσκο, κόντρα σε μια Έλτσε που πήγε στη Μαδρίτη για να αμυνθεί, γνωρίζοντας ότι δεν θα έχει πολλές ευκαιρίες στην επίθεση, παρ” ότι ο Φραν Εσκριμπά ξεκίνησε με δύο επιθετικούς, τον άλλοτε εξτρέμ της ΑΕΚ Λούκας Μπογέ και τον Γκίντο Καρίγιο, με τον οποίο φλέρταρε επανειλημμένως στο παρελθόν ο Ολυμπιακός.

Στο δεύτερο μέρος, οι Μαδριλένοι διαμαρτύρονται δικαίως για πέναλτι που δεν δόθηκε στον Σέρχιο Ράμος, με τον διαιτητή να… μετατρέπει το τράβηγμα στον αρχηγό σε επιθετικό φάουλ, λίγο προτού η Έλτσε προηγηθεί με κεφαλιά του Ντάνι Κάλβο, στην ουσιαστικά μοναδική ευκαιρία των φιλοξενούμενων (61′).

Ο Ζιντάν, ο οποίος είχε ήδη έτοιμες τρεις αλλαγές, έριξε στο ματς Κρόος, Μόντριτς και Ροντρίγκο. Με την παρουσία των δύο, η Ρεάλ άρχισε να δημιουργεί πολύ περισσότερο και, μετά από σέντρα του Μόντριτς, ο Μπενζεμά με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ισοφάρισε (73′).

Ο Γάλλος επιθετικός, το απόλυτο σημείο αναφοράς της Βασίλισσας, «χτύπησε» εκ νέου με καταπληκτικό σουτ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ύστερα από πάσα του Ροντρίγκο με το στήθος, κρατώντας την Ρεάλ «ζωντανή» στη μάχη του τίτλου.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά – Βαράν, Ράμος (62′ Κρόος), Νάτσο – Λούκας Βάθκεθ, Καζεμίρο, Βαλβέρδε (62′ Μόντριτς), Ίσκο (62′ Ροντρίγκο), Μεντί – Μπενζεμά, Βινίσιους Ζούνιορ (75′ Αζάρ).

Έλτσε (Φραν Εσκριμπά): Έντγκαρ Μπαδία – Μπαραγάν (35′ λ. τρ. Θιφουέντες), Βερδού, Κάλβο, Μοχίκα – Μάρκονε, Ραούλ Γκούτι (87′ Ντιέγκο Γκονθάλεθ), Τέτε Μορέντε (75′ Χοσάν), Φιδέλ (87′ Χοσέμα) – Μπογέ (75′ Εμφουλού), Καρίγιο.

Οι πρώτοι της La Liga (σε 26 παιχνίδια): Ατλέτικο Μαδρίτης 62, Ρεάλ Μαδρίτης (27) 57, Μπαρτσελόνα 56, Σεβίλλη (25) 48, Ρεάλ Σοσιεδάδ 45, Μπέτις 42.

Σε άλλο παιχνίδι για την 27η αγωνιστική, Αλαβές και Κάντιθ έμειναν στο ισόπαλο 1-1 (36′ πέν. Χοσέλου – 84′ πέν. Άλεξ Φερνάντεθ) στην έδρα της πρώτης, ένα αποτέλεσμα που εξυπηρετεί κυρίως τους φιλοξενούμενους, στη μάχη της παραμονής. Η Κάντιθ διατήρησε το +6 από την τρίτη από το τέλος Αλαβές, η οποία έπαιζε με δέκα από το 81′, λόγω αποβολής του Μάνου Γκαρθία στην φάση του (εξαιρετικά αμφισβητούμενου) πέναλτι της ισοφάρισης.