Λιγότερο… κακός ο Ολυμπιακός, 63-58 τον Παναθηναϊκό

Σε ένα πολύ κακό ποιοτικά πρώτο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού (63-58) και έκανε το 1-0 στη σειρά των Τελικών της Stoiximan.gr Basket League.

Δεν ήταν ο Τελικός που περιμέναμε, ούτε ο Τελικός που θέλαμε να δούμε. Είχε τρομερή ένταση και μονομαχίες που έκοβαν την ανάσα, είχε πολύ κακής ποιότητας μπάσκετ, αλλά τουλάχιστον είχε σασπένς. Και είχε μέχρι το τέλος, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη (63-58) για να κάνει το 1-0 στη σειρά των Τελικών της Stoiximan.gr Basket League απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που πάλεψε με νύχια και με δόντια και έδειξε έτοιμος να διεκδικήσει και το break της έδρας, αλλά και τον τίτλο του Πρωταθλητή. MVP ο Νίκολα Μιλουτίνοφ που έβαλε και τέσσερις καθοριστικούς για την εξέλιξη του Τελικού πόντους, εξαιρετικά πληθωρικός ο Βασίλης Σπανούλης που φλέρταρε με το triple-double. Ρίβερς και Μπουρούσης οι δυο που ξεχώρισαν από την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, που θα προσπαθήσει να ισοφαρίσει σε 1-1 το βράδυ της Πέμπτης (21:00) στο ΟΑΚΑ.

O MVP

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ! Στα 22 του ο Σέρβος σέντερ έχει κάνει τρομερή πρόοδο απέδειξε σε ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι ότι μπορεί να κάνει σπουδαία καριέρα. 12 πόντους έβαλε με 4/4 δίποντα και 4/5 βολές, πέτυχε τέσσερις πολύ σημαντικούς πόντους όταν ο Ολυμπιακός γύρισε την εις βάρος του κατάσταση στα τελευταία λεπτά και έδωσε και μια «μαγική» ασίστ που έδειξε την κλάση και την ποιότητά του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το παραλίγο triple-double του Βασίλη Σπανούλη που τελείωσε τον αγώνα με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Μπορεί ο «Kill Bill» να ήταν πολύ άστοχος από την περιφέρεια (0/5 τρίποντα), έκανε όμως μια από τις πιο πληθωρικές all-around εμφανίσεις του σε ντέρμπι και στο τέλος της βραδιάς ήταν μαζί με τον Μιλουτίνοφ οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Οι δυο ομάδες είχαν μικρά ξεσπάσματα στο 40λεπτό τους, με καθοριστικότερο αυτό που έκανε ο Ολυμπιακός στο φινάλε. Ετρεξε ένα επί μέρους 10-2 με τον Μιλουτίνοφ να είναι τρομερά συγκεντρωμένος, έπαιξε δυο εξαιρετικές άμυνες και πήρε τη νίκη. Μια νίκη που σίγουρα δεν θα πανηγυρίσει, ακόμη κι αν ήρθε σε ένα περιβάλλον με τρομερή ένταση και αρκετή γκρίνια για μερικές διαιτητικές αποφάσεις

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Παπαπέτρου αντί του Παπανικολάου στο ξεκίνημα, ο Ολυμπιακός βρέθηκε γρόγορα στο +6 (10-4 στο 4′), την ώρα που οι πράσινοι προσπαθούσαν να ακουμπήσουν σε κάθε φάση τη μπάλα στη ρακέτα και έβλεπαν τον Καλάθη να αστοχεί σε θεωρητικά εύκολες προσπάθειες. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε μπει καλά στο παιχνίδι, δεν είχε ρυθμό στην επίθεση, αλλά και οι Πειραιώτες δεν το εκμεταλλεύθηκαν με αποτέλεσμα η διαφορά να μείνει χαμηλά μέχρι ο Πρίντεζης να βάλει πέντε σερί πόντους για το 15-6 στο όγδοο λεπτό και να κλείσει στο 19-10 η πρώτη περίοδος, στην οποία οι δυο ομάδες είχαν 4/13 βολές!

Με την αμερικανική πεντάδα (Τζέιμς, Ρίβερς, Γκάμπριελ, Γκιστ συν τον Καλάθη) η ομάδα του Πασκουάλ προσπάθησε να μπει πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, έπαιξε πολύ πιο φίζικαλ και στο 15′ μείωσε στον πόντο (24-23) χάρη σε τρίποντο του απογοητευτικού μέχρι εκείνο το σημείο Καλάθη και κάρφωμα του Μπουρούση στον αιφνιδιασμό. Δυο λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός πέρασε και μπροστά (26-27) χάρη σε τρίποντο του Φώτση, έδειξε να έχει φέρει το ματς στα μέτρα του και έβλεπε τους Πειραιώτες να είναι βιαστικοί, να έχουν μπλοκάρει, αλλά να κρατούν το προβάδισμα στο φινάλε του πρώτου μέρους (35-33).

Ο Ολυμπιακός είχε κάνει μόλις τρία λάθη σε 20 λεπτά αγώνα, σούταρε όμως με 36%, την ώρα που ο αντίπαλός του είχε μόλις 37% και δεν μπορούσε να εκμεταλλευθεί τη νευρικότητα των γηπεδούχων. Ήταν ένα αν μη τι άλλο μέτριο, νευρικό 20λεπτο για τις δυο ομάδες

Μιλουτίνοφ και Μπουρούσης έδωσαν μεταξύ τους μάχες στις αρχές της τρίτης περιόδου, με τον Σέρβο να δίνει και μια «μαγική» ασίστ στον Παπανικολάου για το 43-38 στο 24′ πριν δικό του καλάθι στην αμέσως επόμενη φάση. Το ξέσπασμα του κοινού πίεσε τον Παναθηναϊκό που θύμισε τον Παναθηναϊκό της πρώτης περιόδου, αλλά και πάλι η διαφορά δεν άνοιξε με τις μονομαχίες να κόβουν την ανάσα και τους πράσινους να τρέξουν ξαφνικά ένα σερί 0-8 για να πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ (45-46) πριν ο Σίνγκλετον βάλει ένα τρελό τρίποντο για το 48-51 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Πασκουάλ έβλεπε το παιχνίδι να έχει πάει ξεκάθαρα στα μέτρα της ομάδας του, να «επιβιώνει» σε ένα πάρα πολύ κακό συνολικά πεντάλεπτο με τρομερή γκρίνια και στο 35′ να περνάει εκ νέου μπροστά (53-54) με καλάθι του Μπουρούση από δεύτερη ευκαιρία. Ο Ολυμπιακός μπλόκαρε ξανά, ήταν πολύ κακός στην επίθεση, ο Τζέιμς έκανε το 53-56 και ο Σφαιρόπουλος κάλεσε άλλο ένα timeout για να ξυπνήσει τους παίκτες του. Οι Πειραιώτες έμειναν ψύχραιμοι, ήταν και λίγο τυχεροί όταν ο Σπανούλης πήρε επιθετικό ριμπάουντ από έρμπολ του Πρίντεζη για να σκοράρει και με τον Μιλουτίνοφ να πετυχαίνει τέσσερις σερί πόντους πήγαν στο 61-58 ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Εκεί ο Παναθηναϊκός δεν είχε άλλες δυνάμεις για να σταθεί όρθιος και «λύγισε» οριστικά, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη για το 1-0 και να κοιτάζει ήδη τον επόμενο αγώνα που θα γίνει το βράδυ της Πέμπτης στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 35-33, 48-51, 63-58