Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Λύτρωση για την ΑΕΚ- εύκολα ο Ηρακλής, διπλό η Λάρισα

Η ΑΕΚ συνάντησε πολλές δυσκολίες κόντρα στον Απόλλωνα, ο οποίος προηγήθηκε στο ΟΑΚΑ, όμως ο Σοϊλέδης με ένα πανέμορφο γκολ στο τέλος έδωσε τη νίκη (2-1) στους κιτρινόμαυρους.thumbnailΓια ακόμη ένα παιχνίδι των πλέι οφ η ΑΕΚ παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών, με τον Απόλλωνα να της βάζει δύσκολα, στο πρώτο ματς με κόσμο στο ΟΑΚΑ μετά την τιμωρία λόγω των επεισοδίων στο παιχνίδι κυπέλλου με τον Ολυμπιακό.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε δίχως μεγάλες συγκινήσεις κι ελάχιστες σημαντικές ευκαιρίες στα καρέ των δύο ομάδων, με το τέλος του πρώτου 45λεπτου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες δίχως σκορ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Απόλλωνας κατάφερε να πιάσει την Ένωση στον ύπνο, με τον Μπαμ Μπαμ να τροφοδοτεί τον Ανγκούλο στην πλάτη της κιτρινόμαυρης άμυνας, ο οποίος πέρασε και τον Ανέστη και με πλασέ από πλάγια θέση έκανε το 1-0 για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» στο 47′.

Μετά το γκολ που δέχτηκαν οι γηπεδούχοι, αφυπνίστηκαν και πίεσαν αμέσως για την ισοφάριση. Το γκολ ήρθε για τους κιτρινόμαυρους στο 61ο λεπτό με τον Μπαρμπόσα να παίρνει το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Ταΐρη σε προσπάθεια του Κρισάντους και με σουτ στην κίνηση να βρίσκει δίχτυα για το 1-1.

Η πίεση από πλευράς ΑΕΚ συνεχίστηκε, με τον Απόλλωνα να βρίσκει σε ορισμένες περιπτώσεις κενούς χώρους, φτάνοντας με αξιώσεις στα καρέ της Ένωσης. Στο 68′ μάλιστα ο Ανγκούλο με μακρινό σουτ τράνταξε το δεξί δοκάρι του Ανέστη.

Η Ένωση άσκησε ασφυκτική πίεση και τελικά κατάφερε να πετύχει την ολική ανατροπή, όταν ο Σοϊλέδης στο 90ο λεπτό επιχειρώντας σέντρα, είδε την μπάλα να καταλήγει στο δεξί παραθυράκι του Ταΐρη, ο οποίος αιφνιδιάστηκε απο την περίεργη τροχιά της μπάλας.

Συγκάτοικοι Ηρακλής-ΑΕΚ, στην 3η θέση η ΑΕΛ

Η νίκη αυτή έφερε την ΑΕΚ στους 16 βαθμούς, 10 περισσότερους από την 3η της βαθμολογίας Λάρισα, η οποία πέρασε νικηφόρα από τον Βόλο, επικρατώντας του τοπικού Ολυμπιακού με 1-0 (50′ Μπόγιοβιτς).

Στο Καυτανζόγλειο ο Ηρακλής με δύο γκολ του Πορτουλίδη στο 41ο λεπτό με πέναλτι και στο 82′, επιβλήθηκε με 2-0 της Παναχαϊκής και συγκατοικεί στην πρώτη θέση της ειδικής βαθμολογίας των πλέι οφ με την ΑΕΚ, έχοντας κι αυτός 16 βαθμούς.