Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Μακέντα: Έχασε πέναλτι αλλά “έσωσε” τον Παναθηναϊκό στο φινάλε

Ο Παναθηναϊκός το… πάλεψε μέχρι τέλους κόντρα στον ΟΦΗ και έφυγε με βαθμό της ισοπαλίας από το “Γεντί Κουλέ”.

Ο Φεντερίκο Μακέντα δεν μπόρεσε να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι, αλλά πήρε.. εκδίκηση, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2 στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η “ματσάρα” στο “Γεντί Κουλέ” είχε το… φινάλε που της άξιζε. Ο Παναθηναϊκός “απέδρασε” από την έδρα του ΟΦΗ με το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φεντερίκο Μακέντα.

Στο 53′ ο Μακέντα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Μεγιάδο, όμως ο Βάτερμαν τον νίκησε από το σημείο του πέναλτι, στερώντας την ανατροπή του σκορ.

Ο Ιταλός επιθετικός όμως δεν πτοήθηκε και βοήθησε τον Παναθηναϊκό να φτάσει στο τελικό 2-2. Οι “πράσινοι” δικαιώθηκαν στο 90+4′ με τον Μακέντα να “διαβάζει” τη φάση και το λάθος της άμυνας του ΟΦΗ και με κεφαλιά από κοντά να σκοράρει.