Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Μάλαγα-Ολυμπιακός 87-85: Τζάμπα ήττα σε ιστορική βραδιά

Ο Βασίλης Σπανούλης έκανε το ρεκόρ των ασίστ στην ιστορία της διοργάνωσης, αλλά ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην παράταση από τη Μάλαγα με 87-85

Μεγάλη ευκαιρία για να κλειδώσει την τρίτη θέση έχασε ο Ολυμπιακός που επέστρεψε από το -14 του πρώτου ημιχρόνου (47-33), προηγήθηκε 67-74 2’45» πριν το τέλος αλλά δέχθηκε σερί 7-0 με τους Σπανούλη, Μιλουτίνοφ να αστοχούν στο φινάλε και το σκηνικό να επαναλαμβάνεται στην παράταση. Εκεί ο Παπαπέτρου με τρίποντο στα 45» πριν το τέλος διαμόρφωσε το 82-85′, αλλά ο Βατσίνκσι απάντησε στα 36» με τον ίδιο τρόπο και ο Όγκουστιν στα 2» πριν το τέλος χάρισε τη νίκη στην ομάδα του…

Ο Ολυμπιακός έχοντας 100% ευστοχία εντός πεδιάς προηγήθηκε 6-11, με τους Ισπανούς να επιστρέφουν (14-13) και τον Ολυμπιακό να απαντά με ένα νέο σερί για το 14-19, που έγινε 19-22 με δύο τρίποντα στα τελευταία 35 δευτερόλεπτα της Α” περιόδου.

Οι ερυθρόλευκοι όμως δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά την 2η περίοδο και νωρίς βρέθηκαν στο -5 (29-24) για να πλησιάσουν σε 31-29 αλλά στο 17′ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 37-31 κι όσο περνούσε η ώρα η εικόνα του Ολυμπιακού χειροτέρευε με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να βρεθεί στο -14 (47-33).

Μια άλλη ομάδα βγήκε στο γήπεδο από τα αποδυτήρια, με τον Ολυμπιακό να παίζει άμυνα για σεμινάριο, αφού σε 9 λεπτά δέχθηκε 4 πόντους (!!!) και με σερί 4-23 βρέθηκε να προηγείται με 51-56 (!!!) για να κλείσει η 3η περίοδος με τον Ολυμπιακό στο +2 (54-56). Οι ερυθρόλευκοι πλέον είχαν βρει ρυθμό και κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα φτάνοντας στο +6 (63-69′) στο 35′.

Με τρίποντο του Ρόμπερτς στο 37′ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 67-74, ωστόσο η αδράνεια στην άμυνα και τα λάθη των ερυθρόλευκων επέτρεψαν στους Ισπανούς να τρέξουν ένα σερί 7-0 ισοφαρίζοντας στ 74-74 κι ενώ απομένει 1’15» για το τέλος!

Ο Σπανούλης χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ, ο Νέντοβιτς αστόχησε στο τρίποντο και στην τελευταία επίθεση είχαμε άστοχο τρίποντο από τον Σπανούλη και άστοχο τζαμπ σουτ του Μιλουτίνοφ για να οδηγηθεί το ματς στην παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο είχαμε 2/2 τρίποντα για τον Ολυμπιακό που προηγήθηκε με 76-80, αλλά στην επόμενη επίθεση δε δόθηκε καθαρό φάουλ υπέρ του Σπανούλη και με τρίποντο η Μάλαγα έφερε και πάλι το ματς στον πόντο…

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 1’10» με τρίποντο του Βατσίνσκι, αλλά στα 45» πριν το τέλος ο Παπαπέτρου με νέο τρίποντο έφερε τον Ολυμπιακό στο 82-85, ωστόσο η απάντηση ήρθε και πάλι από τον Βατσίνσκι με νέο τρίποντο για το 85-85 στα 36» πριν το τέλος!

Ο Παπαπέτρου αστόχησε στα 16» πριν το τέλος μέσα από την ρακέτα κι ο Όγκουστιν με σουτ από τα 4 μέτρα διαμόρφωσε το τελικό 87-85 καθώς ο Στρέλνιεκς αστόχησε στο τρίποντο της απελπισίας.