Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Μάρκους Μπεργκ ο λυτρωτής (ΠΑΟ-Καλλονή 1-0)- καταιγίδα η Κέρκυρα!

Κάτι παραπάνω από… σκούρα τα βρήκε ο Παναθηναϊκός απέναντι στην καλά οργανωμένη αμυντικά Καλλονή, ωστόσο ο Μάρκους Μπεργκ ήταν και πάλι αυτός που έδωσε λύση στα προβλήματα των πρασίνων γράφοντας το τελικό 1-0. Στα άλλα ματς της ημέρας, ο Αστέρας επικράτησε (2-0) του Πανιώνιου, ο Πανθρακικός (1-0) του Λεβαδειακού, Ξάνθη και ΠΑΣ ήρθαν ισόπαλοι (1-1) ενώ η Κέρκυρα σάρωσε τη Βέροια με 4-0!

bergΟ Μπεργκ βρέθηκε στη σωστή θέση στο 78′ και εκμεταλλευόμενος την κόντρα του Πιπίνη και το σάστισμα του Χογκ μετά τη σέντρα του Καρέλη, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα πετυχαίνοντας το 8ο φετινό του τέρμα και δίνοντας το τρίποντο στον Παναθηναϊκό.

Έτσι, στους 40 βαθμούς ανέβηκαν οι πράσινοι που έφτασαν τις 9 νίκες σε δέκα ματς στη Λεωφόρο.

Στους 24 βαθμούς έμεινε η Καλλονή στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Βλάχου, με τους Λέσβιους να μένουν μακριά από τις νίκες για 11 ματς.

Το ματς

Η εικόνα που θα συνόδευε το ματς σε όλη τη διάρκειά του, φανερώθηκε από νωρίς. Οι πράσινοι πήραν τα ηνία, έλεγξαν απόλυτα το ρυθμό και έκλεισαν την Καλλονή στην περιοχή της. Το πρόβλημα του Παναθηναϊκού εντοπιζόταν στο γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι είχαν κλείσει πολύ καλά τους χώρους, με τη μπάλα να πηγαίνει υποχρεωτικά στα πλάγια. Το βάρος τη δημιουργίας των επιθέσεων έπεσε στους Χουχούμη (κυρίως) και Μπούρμπο, με τον πρώτο να επιχειρεί πολλές σέντρες, τις οποίες «καθάριζε» τις περισσότερες φορές η άμυνα της Καλλονής.

Η πίεση των πρασίνων ανέβηκε κατακόρυφα μετά το 30′ με το ματς να είναι μονότερμα αλλά τον Παναθηναϊκό να αδυνατεί να δημιουργήσει τελικές στην πολυπρόσωπη άμυνα των Λέσβιων. Καλύτερη στιγμή για τους παίκτες του Αναστασίου στις καθυστερήσεις, όταν ο Σίλντενφελντ δεν βρήκε καλά τη μπάλα μπροστά στην εστία, μετά το σουτ του Πράνιτς, σε ένα από τα πάρα πολλά στημένα των γηπεδούχων στο πρώτο 45λεπτο.

Ίδιο και απαράλλαχτο παρέμεινε το μοτίβο του παιχνιδιού και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Αναστασίου βοήθησε γρήγορα από τον πάγκο περνώντας στο ματς τους Ντίνα και Καρέλη μόλις στο 53′, ενώ η είσοδος του Ατζαγκούν στη θέση του Μπούρμπου στο 73′ έκανε ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του.

Η μεγαλύτερη στιγμή (εκτός από το γκολ) ήρθε στο 62′ για τον Παναθηναϊκό με τον Χογκ να λέει δύο φορές «όχι» στον Μπεργκ από κοντά και τον Καρέλη στη συνέχεια να μη μπορεί -από πλάγια- να στείλει τη μπάλα σε κενή εστία με το κεφάλι!

Το παιχνίδι έδειχνε πως δύσκολα θα έχει σκορ, αφού ο ρυθμός έπεσε αρκετά μετά το 65′, ωστόσο ο Μπεργκ είχε άλλη άποψη. Ο Καρέλης πραγματοποίησε τη σέντρα από αριστερά, ο Πιπίνης κόντραρε άθελά του τη μπάλα, ο Χογκ μπερδεύτηκε με τον Αναστασιάδη και ο Μπεργκ που καραδοκούσε έκανε από κοντά το 1-0. Το φινάλε δεν επεφύλασσε κάτι περισσότερο, με τον Παναθηναϊκό να έχει την ευκαιρία να κάνει το 2-0 αρχικά με τον Χουχούμη στο 84′ και στη συνέχεια με τον Καρέλη στις καθυστερήσεις.

Παναθηναϊκός (Αναστασίου): Στιλ, Χουχούμης, Μπούρμπος (Ατζαγκούν 73′), Σίλντενφελντ, Ταυλαρίδης, Λαγός, Πράνιτς (Ντίνας 53′), Ζέκα, Πέτριτς, Κλωναρίδης (Καρέλης 53′), Μπεργκ.

Καλλονή (Βλάχος): Χογκ, Τσαμπούρης, Πιπίνης, Αντέτζο, Αναστασιάδης, Καλτσάς (Αγρίτης 81′), Μαρσέλο (Στεφάνοβιτς 85′), Μίνγκας, Λεοζίνιο Καμαρά (Ναβάρο 62′), Μανούσος.

Αστέρας κορυφής

pegasus_LARGE_t_1041_106464820_type12395Ούτε η βροχή τον σταματά! Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε 2-0 του Πανιωνίου στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» και επέστρεψε στις επιτυχίες. Μπορεί στην Αρκαδία να έριχνε… καρέκλες και το γήπεδο σε πολλά σημεία του να είχε μετατραπεί σε… λίμνη, όμως οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη δεν επηρεάστηκαν. Άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3′ με τον Σανκαρέ και στο 56′ ο Μπαράλες «κλείδωσε» τη νίκη της ομάδας του.

Με αυτό το «τρίποντο» οι Αρκάδες παρέμειναν στην τέταρτη θέση της Σούπερ Λιγκ, σε αντίθεση με τους «κυανέρυθρους», οι οποίοι είναι 15οι.

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Κοσίσκι, Λούι, Γκοϊάν, Σανκαρέ, Τσοκάνης, Κουρμπέλης, Μουνάφο, Ρόλε (68′ Τορμένα), Γιαννιώτας (81′ Αλόκο), Μάσα (46′ Πάρα), Μπαράλες.

Πανιώνιος (Μαρίνος Ουζουνίδης): Γιαννακόπουλος, Αργυρόπουλος, Ρισβάνης (75′ Οικονόμου), Παντίδος, Πάνος, Μητρόπουλος, Κόρμπος, Κολοβός (59′ Καθάριος), Μπουμάλ (52′ Μασούρας), Φούντας, Γιάννου.

Η Κέρκυρα χρειάστηκε λιγότερο από μισό ημίχρονο για να «καθαρίσει» την αγνώριστη Βέροια (4-0), με τον Μάρκο Μαρκόβσκι να δίνει ρεσιτάλ για τους Φαίακες πετυχαίνοντας δύο γκολ!

Τα γκολ: 5′, 17′ Μαρκόβσκι, 22′ αυτ. Βεργώνης, 85′ Κόντος.

Ο Πανθρακικός κατάφερε να πάρει σπουδαία από βαθμολογικής άποψης νίκη με 1-0 κόντρα στον Λεβαδειακό με τον Ντιγκινί να πετυχαίνει το «χρυσό» γκολ της αναμέτρησης στο 19′.
Η νίκη ήταν μονόδρομος για την ομάδα του Μανουέλ Ρόκα εάν ήθελε να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις και τα κατάφερε.
Απ” την άλλη, ο Λεβαδειακός προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο και να απειλήσει αλλά ο κακός αγωνιστικός χώρος δεν του επέτρεψε να πάρει κάτι απ” το παιχνίδι.

Κόλλησαν στο Χ

Χωρίς νικητή τελείωσε το παιχνίδι στα Πηγάδια ανάμεσα στην Ξάνθη και τον ΠΑΣ Γιάννινα (1-1), με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να ισοβαθμούν στο βαθμολογικό πίνακα, χάνοντας παράλληλα την ευκαιρία να πλησιάσουν περισσότερο την πρώτη πεντάδα.
Ο Κλέιτον άνοιξε το σκορ στο 54′, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν 20 λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Τσάβες, ο οποίος έγραψε το τελικό 1-1 και κράτησε τους δύο συλλόγους μακριά από τη νίκη για έκτο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος!