Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Με 81-65 πέρασε από την Δράμα ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα στη Δράμα και τελικά επικράτησε του ΚΑΟΔ με 81-65, με κορυφαίους τους Διαμαντίδη, Μπατίστα και Γκιστ.

1222051Με τον Διαμαντδη να έχει… κέφια ο Παναθηναϊκός πήρε μια εύκολη νίκη κόντρα στον ΚΑΟΔ. Οι πράσινοι στη Δράμα, παρά το κακό τους ξεκίνημα (24-25 στο δεκάλεπτο), είδαν το Διαμαντίδη να αναλαμβάνει δράση και να τους οδηγεί στο 43-56, στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου και να «καθαρίζει» την αναμέτρηση.

Είναι χαρακτηριστικό πως ο Διαμαντίδης τελείωσε το ματς με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Με 20 πόντους τελείωσε ο Μπατίστα, με 15 ο Γκιστ.

Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου ο Παναθηναϊκός αντιμετώπιζε επιθετικό… πρόβλημα και στο 33’, ο Παπαμακάριος με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 60-66, βάζοντας τον ΚΑΟΔ στο παιχνίδι. Οι πράσινοι όμως, δεν πανικοβλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα, απάντησαν άμεσα και μετά από δύο λεπτά, έχοντας κρατήσει άποντους τους αντιπάλου τους έφεραν τη διαφορά στους 10 (60-70). Στη συνέχεια ο Μπατίστα την πήγε στη μέγιστη τιμή της (+16), για να έρθει άνετα το τελικό 65-81.

Δεκάλεπτα: 24-25, 34-42, 51-63, 65-81

ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 5(1), Τρότερ 4(1), Χάρις 8, Γεωργάκης, Άτκινς, Όντομ 10(1), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 14, Ζάρας 14(1), Λο, Χρυσικόπουλος, Παπαμακάριος 10(2).

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 12(3), Μποχωρίδης 1, Γιάνκοβιτς 3(1), Φώτσης 4, Παππάς 12, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 14(2), Γκιστ 15(2), Μπατίστα 20, Λούντζης, Λαουάλ.