Με άνεση ο Ολυμπιακός 3-0 τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο…

Με άνεση ο Ολυμπιακός πέρασε από το Ηράκλειο απέναντι στον ΟΦΗ των χιλίων προβλημάτων, επικρατώντας με 3-0. Στο +2 από τον ΠΑΟΚ (που πήρε άνευ αγώνος τη νίκη από την Νίκη Βόλου) οι ερυθρόλευκοι.

1197757Το καλό για τον Βίτορ Περέιρα σε ένα ματς χωρίς ιδιαίτερη φόρτιση και άγχος για τη νίκη, ήταν η επιστροφή του Τσόρι Ντομίνγκες, ο οποίος ήταν ο κινητήριος μοχλός της ερυθρόλευκης επίθεσης. Σιόβας (9′), Αφελάι (14′) και δύο φορές ο Αργεντινός (15′, 21′) απώλεσαν σπουδαίες ευκαιρίες να σκοράρουν, πριν ο Κάλαϊτζιτς κάνει… παιδικό λάθος σηκώνοντας το χέρι του (τον αγκώνα του για την ακρίβεια) σε εκτέλεση φάουλ του Τσόρι. Ο Τριτσώνης έδωσε το πέναλτι, ο Ντομίνγκες δεν αστόχησε και το 1-0 ήταν γεγονός με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα.

Τίποτα δεν άλλαξε ως το 45′ και οι δύο ομάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια… Τίποτα δεν άλλαξε και στην «επανάληψη», καθώς ο ΟΦΗ δεν ευτύχησε να σκοράρει στην ευκαιρία του Τζορτζ στο 51′ (πλάσαρε τον εξερχόμενο Μέγερι, αλλά έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Σιόβας). Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να έχει το πάνω χέρι, αλλά χωρίς ουσία.

Στο 62′ το ματς διεκόπη για εννέα λεπτά (πήραν φωτιά τα δίχτυα του Μέγερι!) και μόλις συνεχίστηκε η δράση, ο Περέιρα έβγαλε τον Ντομίνγκες για να τον ξεκουράσει. Στη θέση του πέρασε τον Φορτούνη που δευτερόλεπτα μετά εκμεταλλεύτηκε το κακό διώξιμο του Δαμιανάκη και έγραψε εύκολα το 2-0. Ο Ολυμπιακός βρήκε την ευκαιρία για ένα ακόμα γκολ, με τον Μήτρογλου να πλασάρει ψύχραιμα στο 88′ για το 3-0, δίνοντας έτσι τυπική διαδικασία στο 9λεπτο των καθυστερήσεων…

ΟΦΗ: Λόρια, Δαμιανάκης, Μονιάκης (90’+ Μανιδάκης), Κουτσιανικούλης, Ροβίθης (70′ Μακρής), Κάλαϊτζιτς, Λαμπρόπουλος (90’+ Μαραθιανός), Μερεμπασβίλι, Μπολάκης, Φάζος, Τζορτζ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μέγερι, Ελαμπντελαουί, Αυλωνίτης, Σιόβας, Μαζουακού, Μανιάτης, Κασάμι (90’+ Μιλιβόγεβιτς), Αφελάι, Ντοσεβί (84′ Ντουρμάζ), Ντομίνγκες (73′ Φορτούνης), Μήτρογλου.