Με πολύ καλή άμυνα ο Ολυμπιακός, 77-63 την Κηφισιά

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στο ΣΕΦ της Κηφισιάς με 77-63. Οι ερυθρόλευκοι ανάγκασαν την ΑΕΝΚ να σουτάρει με 17% (2/12) από την περιφέρεια, χάρη στην πολύ καλή τους άμυνα.

138479xlargeΟι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν ανησύχησαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και έφτασαν την διαφορά ακόμα και στους 20 πόντους, ενώ στο τέλος χαλάρωσαν επιτρέποντας των φιλοξενούμενων να μειώσουν στο τελικό σκορ.

Κορυφαίος για τους Πειραιώτες ήταν ο Κώστας Σλούκας με 16 πόντους και σημαντική συνησφορά στην αρχή της αναμέτρησησς όταν και ο Ολυμπιακός έχτισε την διαφορά. Από την άλλη ο Δημήτρης Μαυροειδής είχε 16 πόντους στην επανεμφάνισή του στο Φαληρικό γήπεδο.

Ο Ολυμπιακός παρά τα πολύ γρήγορα φάουλ τα οποία χρεώθηκε ο Σπανούλης, ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 13-5. Η ΑΕΝΚ δεν παρέδωσε τα όπλα και περνώντας την μπάλα κοντά στο καλάθι μείωσε, όμως ένα τριποντο του Σλούκα το σκορ του δεκαλέπτου έγινε 22-14. Κάποια αβίαστα λάθη της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου έκαναν το σκορ 29-18. Η διαφορά παρέμενε σταθερά γύω στους 10 πόντους κυρίως χάση στις εμπνεύσεις του Σλούκα και παρά της κατά διαστήματα εξάρσεις της ΑΕΝΚ, το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 40-29.

Με την αρχή της επανάληψης οι «Ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι και κράτησαν την ΑΕΝΚ στους 2 πόντους για 7 λεπτά φτάνοντας στο +20 (51-31). Τελικά οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 9-3 έκλεισαν την τρίτη περίοδο με το σκορ στο 54-38. Η Κηφισιά βρήκε στόχο έξω από τα 6,75 για πρώτη φορά στα 5:37 για την λήξη της αναμέτρησης, ελέω της καλής άμυνα του Ολυμπιακού, ο οποίος τρέχοντας παράλληλα το παρκέ σε κάθε ευκαιρία και σκοράροντας από την περιφέρεια, ανέβαζε διαρκώς τη διαφορά. Στο τέλος οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να μειώσει στο τελικό 77-63 παίρνοντας και μια «μίνι» εκδίκηση για την ήττα στον πρώτο γύρο μέσα στο «Ζηρίνειο».

Στη συνέντευξη Τύπου, Σφαιρόπουλος και Ντάνστον αφιέρωσαν την νίκη στους αδικοχαμένους οπαδούς της Θύρας 7, μιας και σήμερα συμπληρώνεται η επέτειος 34 χρόνων, από την ημέρα του τραγικού συμβάντος.

Η ομάδα της Νέας Κηφισιάς δεν είχε ουσιαστικά στη διάθεση της τους Άμποτ, Λιακόπουλο, γιατί ο πρώτος τραυματίστηκε στην προθέρμανση, ενώ ο δεύτερος υπέστη διάστρεμμα στα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 22-14, 40-29, 54-38, 77-63.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 2, Ντάνστον 8 (8 ριμπάουντ), Σπανούλης 6 (1), Ντάρντεν 4 (7 ριμπάουντ), Σλούκας 16 (3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5 κερδισμένα φάουλ), Λαφαγιέτ 6 (2), Λοτζέσκι 10 (2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 9 (1), Μάντζαρης 7 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Καββαδάς 4, Κατσίβελης 5 (1).
Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Σάιλας 14 (2), Λιακόπουλος, Πόποβιτς 4, Πεσάκοβιτς 4, Μαυροειδής 16 (4/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 κερδισμένα φάουλ), Ψαθάς 5 (8 ριμπάουντ), Μελισσαράτος, Ντούβνιακ 9, Ντέιβις 3, Μπάρλος 8, Βασιλόπουλος (6 ριμπάουντ).

Πηγή: basketblog.gr