Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Με πρωταγωνιστή τον Κλέϊτον, η Ξάνθη 1-0 τον Ατρόμητο

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κλέιτον, η Ξάνθη επικράτησε εντός έδρας του Ατρομήτου με 1-0 και έβαλε φωτιά στη «μάχη» για την είσοδο στα Play Off του πρωταθλήματος.

d7e39e9c0767b9a415d4dfdd10135401_LΟι «ακρίτες» ήταν συνολικά καλύτεροι σε όλοι την διάρκεια του αγώνα απέναντι σε έναν Ατρόμητο που, για ακόμα μια φορά, έδειξε ότι εκτός έδρας δυσκολεύεται.

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο, αλλά μετά το 15΄ και οι δυο ομάδες… έριξαν στροφές. Η Ξάνθη σε γενικές γραμμές είχε τον έλεγχο του αγώνα, ήταν πιο επιθετική και πιο δημιουργική.

Ο Ατρόμητος, για ακόμα μια φορά, έδειξε πολύ καλή αμυντική λειτουργία και κράτησε τους γηπεδούχος στο μηδέν, χωρίς όμως να μπορεί να βγει μπροστά με αξιώσεις.

Οι γηπεδούχοι το γκολ που έψαχναν το πέτυχαν στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Σίλβα Κλέιτον στο 49΄.

Οι «άκριτες», στην συνέχεια, πίεσαν και για ένα δεύτερο γκολ. Ο Νίκος Νιόπλιας έκανε δυο γρήγορες αλλαγές περνώντας Μπρίτο και Καράσκο αντί Μαρσελίνιο και Δημούτσου στο ματς, ώστε να αλλάξει η εικόνα της ομάδας του.

Οι Περιστεριώτες κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα, αλλά η Ξάνθη διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ της προβάδισμα, έκλεισε χώρους και έψαξε και ένα δεύτερο γκολ στις αντεπιθέσεις.

Στο 56’ το ματς διακόπηκε για έξι λεπτά καθώς ο πρώτος βοηθός Σταυρουλάκης, αντιμετώπισε πρόβλημα στο αριστερό πόδι και ο τέταρτος διαιτητής Αμπάρκιολης τον αντικατέστησε.

ΞΑΝΘΗ: Κυριακίδης, Μπέρτος, Γουάλας, Σολτάνι (87΄Βάλτερ), Λουσέρο, Παπάζογλου, Ομπόντο, Παπαστεριανός (85΄Φλίσκας), Κλέιτον, Γούτας, Καπετάνος (90+4΄Ράνος).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γκορμπούνοφ, Κατσουράνης, Φυτανίδης, Ναπολεόνι, Νάστος, Μαρσελίνιο (77΄Μπρίτο), Δημούτσος (74΄Καράσκο), Ούμπιντες (90+4΄Παπάζογλου), Λαζαρίδης, Πίτου Γκαρσία, Κοντοές.