Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Με ψυχικά αποθέματα ο Άρης, 62-57 τον ΠΑΟΚ στο «κλάσικο» της Θεσσαλονίκης

Σε ένα ματς που δικαίωσε απόλυτα τον χαρακτηρισμό του ως «κλάσικο», ο Άρης κατάφερε να υποτάξει τον ΠΑΟΚ, χάρη στο τελικό 62-57. Πρόκειται για ένα αποτέλεσμα, με το οποίο βρίσκεται πλέον μόνος στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, και μάλιστα με διαφορά δύο νικών από τους υπόλοιπους διεκδικητές της.

138153xlargeΟι «κίτρινοι» έκαναν… επίδειξη ψυχικών αποθεμάτων, και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα που πήραν από το 26ο λεπτό της αναμέτρησης, αντέχοντας στην πίεση του αντιπάλου του, που είχε καταφέρει να φέρει τη διαφορά μέχρι και στους τρεις πόντους (60-57), ένα λεπτό πριν τη εκπνοή.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο ΛαΜάρκους Ριντ με 16 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Βεζένκοφ και Αντεγκμπόγιε με 11 πόντους, με τον δεύτερο να προσθέτει και 8 ριμπάουντ. Για το σύνολο του Σούλη Μαρκόπουλου, η τριάδα των Αμερικανών Λάνγκφορντ, Βον και Κάρτερ ξεχώρισε, με τον πρώτο να έχει 12 και τους άλλους δύο να σημειώνουν από 11 πόντους.

Το φιλμ
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με διάθεση να καταστεί γρήγορα το «αφεντικό» του παιχνιδιού, και φαινόταν να τα καταφέρνει μέχρι τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου, όταν με κάρφωμα του εντυπωσιακού σε εκείνο το σημείο Βον, η διαφορά έφτασε στους εννέα πόντους (5-14). Η αντίδραση του Άρη ήταν, ωστόσο, άμεση, και 3.5 λεπτά μετά, με τους Νέιμικ και Βεζένκοφ πρωταγωνιστές και με λέι-απ του δεύτερου, το ματς ήρθε στην ισορροπία (17-17). Αμέσως μετά, ο Ριντ έφερε μπροστά την ομάδα του, αλλά η απάντηση του Μαργαρίτη με σουτ τριών πόντων, έμελλε να φέρει τους φιλοξενούμενους μπροστά στο τέλος της περιόδου (19-20).

Καμία από τις δύο ομάδες, στη δεύτερη περίοδο, δεν χαρακτηριζόταν από… ιδιαίτερη παραγωγικότητα, γεγονός που μάλλον ευνόησε τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη. Σε ένα δεκάλεπτο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 10-7 και οι δύο αντίπαλοι… εκνευριστικά άστοχοι, ο Αντεγκμπόγιε βοήθησε ιδιαίτερα στο κομμάτι της δημιουργίας τον Πάσαλιτς, ενώ η συνεργασία του με τον Χαρίση έδωσε σταθερό προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Ριντ να κάνει το 29-24. Ο Λάνγκφορντ με τρίποντο μείωσε σε 29-27, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το προβάδισμα αυτό, έστω κι αν ήταν ισχνό, έδωσε την απαραίτητη ώθηση στους «κίτρινους», προκειμένου να φτάσουν στην έως τότε μεγαλύτερη διαφορά τους (34-27), με τους Πάσαλιτς και Ριντ να δίνουν το «σύνθημα» στους συμπαίκτες του. Αυτήν την φορά χρειάστηκε αντίδραση από τους παίκτες του Μαρκόπουλου και ήρθε, με σερί 0-9, με τον Κάρτερ να το ξεκινά με τρίποντο και τον Βον να κάνει πάλι εξαιρετική δουλειά στη ρακέτα (34-36). Στο επόμενο 1.5 λεπτό, το ματς κινήθηκε στην ισορροπία, μέχρι που ξανά ο Αντεγκμπόγιε οδήγησε τους συμπαίκτες του, κάνοντας με δικά του καλάθια το 41-38. Τη «σκυτάλη» πήρε ο Μούρτος, ο οποίος έφερε τη διαφορά ξανά στους επτά (45-38) και το σερί να έχει γίνει 9-0 (από το 36-38), μέχρι να το «σπάσει» ο Λάνγκφορντ (45-40). Ο Αμερικανός, μαζί με τους Βον και Μαργαρίτη, μείωσαν την απόκλιση στους τρεις πόντους (48-45), για να τελειώσει έτσι το τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Βεζένκοφ σκόραρε μόλις μία φορά, 14 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή.

Η αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου, εξελίχθηκε σε «déjà vu» του ξεκινήματος του τρίτου, με τον Άρη να μπαίνει δυναμικά και ήδη στα πρώτα δύο λεπτά να φέρνει τη διαφορά στους οκτώ πόντους (55-47), με τον Ριντ να δίνει το έναυσμα και τον Σίμτσακ να μπαίνει στην εξίσωση. Λίγο αργότερα, η διαφορά θα έφτανε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (58-48), με καλάθια των Βεζένκοφ και Ριντ. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση (58-53 στο 35’), με τους Λάνγκφορντ και Τσόχλα. Ο Άρης προσπάθησε να κρατήσει έστω τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, με το σκορ να «κολλά» για 1.5 λεπτό στο 60-54. Τότε ο Κάρτερ μείωσε με δίποντο και 1/2 βολές, σε 60-57, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ο Αντεγκμπόγιε έκανε λανθασμένη πάσα, αλλά ο Κάρτερ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει στα 21 δεύτερα πριν τη λήξη. Ο Μούρτος ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών, με τον Τσόχλα να αστοχεί μετά το τάιμ-άουτ του Μαρκόπουλου και το 62-57 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 29-27, 48-45, 62-57

Άρης: Πάσαλιτς 3(1/8τρ), Ριντ 16(4/5δ, 2/2τρ), Τόμας, Χαρίσης 3, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 11(5/11δ, 0/4τρ, 8ρ), Νέιμικ 7(10ρ), Μούρτος 7, Σίμτσακ 4(5ρ), Αντεγκμπόγιε 11(5/9δ).

ΠΑΟΚ: Λάνγκφορντ 12(2τρ, 5ρ), Λιάπης, Κάρτερ 11(2/9τρ), Τσόχλας 2, Δέδας, Μαργαρίτης 8(2), Όντουμ, 9(7ρ, 4ασ) Βον 11(6ρ), Σαλούστρος 4(0/4τρ, 9ρ).

Πηγή: basketblog.gr