Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Με ψυχολογία ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι: 3-0 τον Εργοτέλη…

Με ανεβασμένη ψυχολογία πηγαίνει στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό ο Ολυμπιακός που επικράτησε 3-0 του Εργοτέλη και, αυτή τη στιγμή, είναι στο συν 9 από τον «αιώνιο» αντίπαλό του.

pegasus_LARGE_t_1041_106483824_type12395Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε αρκετές δυσκολίες προκειμένου να διασπάσει την πολυπρόσωπη αμυντική γραμμή του Εργοτέλη, ωστόσο κατάφερε να πετύχει δύο γκολ σε ένα δίλεπτο και να κυριαρχήσει, στο τέλος, με 3-0.

Στο διάστημα 71′ – 73′ κάμφθηκε η αντίσταση του Εργοτέλη με τα γκολ δύο παικτών που είχαν περάσει ως αλλαγή: του Ντουρμάζ και του Κώστα Φορτούνη. Ο Ντομίνγκες έκανε όλη τη δουλειά για το πρώτο γκολ (στην επίμαχη φάση έκανε χέρι ο Χάρα), ενώ ο Μανιάτης έβγαλε την ασίστ για το δεύτερο.

Ο Ντομίνγκες είχε την ευκαιρία να μετουσιώσει σε γκολ την εκπληκτική του εμφάνιση, όταν ο Κασάμι κέρδισε πέναλτι από τον Φιντέλεβ στο 78′, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο -τραυματίας- Σαράνοβ έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο εξαιρετικός Φορτούνης με υπέροχη κίνηση και πλασέ από αριστερά στο 3ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Σαντάνα, Αυλωνίτης, Γιαννούλης, Μανιάτης, Κασάμι, Ντοσεβί (70′ Φορτούνης), Αφελάι (57′ Ντουρμάζ), Ντομίνγκες (80′ Μπενίτες), Χάρα.

Εργοτέλης: Σαράνοβ (80′ Καβουσάκης), Ρέντζας, Γκορκς, Φίντελεβ, Πίτσος, Καζναφέρης, Μπουρσέλης, Χαντί, Κούτρης (45+1′ Καλέ), Ουλά (70′ Στογιάνοβιτς), Σολάρι.