Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Με… ροπαλιά (2-0 τον Πανιώνιο) ο Ηρακλής φαβορί για τα ημιτελικά του Κυπέλλου!

Ένας Ηρακλής από τα παλιά επικράτησε με 2-0 του Πανιωνίου στο Καυτανζόγλειο και απέκτησε σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

pegasus_LARGE_t_1041_106480376_type12395Η επέλαση του Ηρακλή προς τα «σαλόνια» του ελληνικού ποδοσφαίρου συνεχίζεται και στο θεσμό του Κυπέλλου! Ο Γηραιός νίκησε τον Πανιώνιο και πλέον καλείται να διαχειριστεί στη ρεβάνς της Νέας Σμύρνης το σαφέστατο προβάδισμά του προκειμένου να βρεθεί στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Από το πρώτο λεπτό του προημιτελικού στη Θεσσαλονίκη οι παίκτες του Ηρακλή έδειξαν διάθεση να γίνουν αυτοί το αφεντικό του αγώνα.

Στο 10′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Φούντα όμως, πέντε λεπτά αργότερα ο Ηρακλής άνοιξε το σκορ. Ο Πουρτουλίδης μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, η μπάλα χτύπησε στα πόδια του Κόρμπου και κατέληξε στα δίκτυα του Παπαδόπουλου.

Στο 18′ οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το 2-0 όμως ο Περόνε με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 35′ ο Πανιώνιος έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση με το δοκάρι από τον Παντίδο και στο 41′ ο Κάσσος σπατάλησε μοναδική ευκαιρία για τους γηπεδούχους όταν βρέθηκε αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή αλλά έστειλε με κεφαλιά την μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο μέρος ο Ηρακλής θέλησε να διατηρήσει το προβάδισμά του χωρίς να αισθανθεί πίεση από τους φιλοξενούμενους. Στο 74′ ο κορυφαίος του Γηραιού Ντιέγκο Ρομάνο, κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος στέλνοντας την μπάλα στο βάθος της εστίας για το 2-0.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Ζιάμπαρης, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Ρομάνο (91′ Καρασαλίδης), Κάσσος, Τσιλιανίδης (70’ Πασάς), Περόνε (77’ Λουκίνας).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Παπαδόπουλος, Παντίδος, Σιώπης (6’ λ. τρ Κόρμπος), Καθάριος (58’ Γιάννου), Μασούρας (77′ Μπούζας), Ρισβάνης, Μητρόπουλος, Μπακασέτας, Πάνος, Φούντας, Τασουλής.