Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Με θρυλική ανατροπή ο Ολυμπιακός κέρδισε Παρτίζαν και διαιτησία στο πύρινο ΣΕΦ

Πήγε να χάσει δικό του ματς δύο φορές, αλλά ο Ολυμπιακός πέρασε τις Συμπληγάδες της Παρτίζαν και έφτασε στη 2η νίκη στη Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» πέταξαν στον κάλαθο των αχρήστων το πρώτο ημίχρονο, είδαν τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να τους στριμώχνουν στα σχοινιά, ΑΛΛΑ.

Με μια επική ανατροπή που ολοκληρώθηκε στην παράταση, η ομάδα του Πειραιά επικράτησε με 98-94 (85-85κδ) και έφτασε στο ρεκόρ 2-2 στην Euroleague.

MVP ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 19 πόντους και 9/9 βολές και σημαντική συνεισφορά στα κρίσιμα.

Ματς όπου υπήρχαν απουσίες με Μπραζντέικις, ΜακΚίσικ και Σίκμα, ο οποίος μια δεν παίζει καλά και μια δεν παίζει καθόλου.

Το φιλμ του αγώνα
Το πρώτο ημίχρονο κυλούσε εξαιρετικά για τον Ολυμπιακό. Ο Κάναν ανέλαβε το σκοράρισμα και με απανωτά τρίποντα και λοιπά καλάθια, το ημίχρονο έληξε με συν έξι για την ομάδα του Μπαρτζώκα (49-43).

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τους Πειραιώτες. Παρότι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι, οι Σέρβοι τους έπιασαν στον ύπνο και με ένα σερί 4-22, εκτίναξαν τη διαφορά στο τέλος της περιόδου (59-69).

Το σερί του Σμαΐλαγκιτς στις αρχές της περιόδου με 11 πόντους ήταν εκείνο που έδωσε το έναυσμα της σερβικής αντεπίθεσης. Από κοντά και ο Νάναλι που προσέθετε πόντους συνεχώς.

Χαρακτηριστική αστοχία για τους ερυθρόλευκους, η οποία φάνηκε να διαλύεται στις αρχές της τέταρτης περιόδου.

Ολυμπιακός – Παρτίζαν: Θρίλερ και παράταση

Εκεί υπήρξε αφύπνιση και αντεπίθεση, με τη διαφορά να πέφτερι στο μείον 2 (73-75). Βέβαια, πότε η έλλειψη συγκέντρωσης, πότε το μαγικό παιχνίδι του Λεντέι και του Σμαΐλαγκιτς και πότε τα σφυρίγματα-ανακάλυψη (τρεις βολές για φάουλ του Γουόκαπ στον Πάντερ που δεν υπήρξε επαφή), κρατούσαν τους Σέρβους μπροστά.

Ωστόσο, με μια φοβερή εμφάνιση από τον Λαρεντζάκη (17π, τρίποντο και 5/5 βολές στο φινάλε) και μια άμυνα για σεμινάριο από τον Γουόκαπ, ο Ολυμπιακός κρατούσε την ανατροπή και το ροζ φύλλο αγώνα στα χέρια του. Όμως, με ένα παιδαριώδες λάθος, ο Νάναλι ευστόχησε μόνος του από τα 6,75μ και έστειλε το ματς στην παράταση.

Η άμυνα ήταν το όπλο του Ολυμπιακού στην παράταση. Το floater του Γκος έκανε το 94-91 17 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και οι γηπεδούχοι απλώς έπρεπε να μάθουν από το πάθημα στην κανονική διάρκεια.

Κομβικός ξανά ο Λαρεντζάκης, ο οποίος με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 96-93.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-21, 49-43, 59-69, 85-85 κ.δ, 98-84 παράταση