Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Με την πλάτη στον τοίχο ο Παναθηναϊκός

Είναι αλήθεια πως ο Παναθηναϊκός, ομάδα και κόσμος, είναι απογοητευμένος μετά την ήττα από τη Φενέρμπαχτσε και τον τρόπο που χάθηκε σε ένα ημίχρονο το πλεονέκτημα έδρας για το οποίο πάσχισαν οι «πράσινοι» για 30 αγωνιστικές στην κανονική περίοδο.

Όμως αλήθεια επίσης είναι πως ο Παναθηναϊκός δεν έχει αποκλειστεί. Έχει χάσει απλώς την πρώτη μάχη, αλλά όχι και τον πόλεμο. Κι αν η λαμπρή ιστορία του «τριφυλλιού» μπορεί να διδάξει κάτι, είναι πως ο Παναθηναϊκός έχει ξαναβρεθεί σε αυτή τη θέση. Για την ακρίβεια, καθένα από τα έξι αστέρια του ήρθε με τουλάχιστον ένα μεγάλο «διπλό» στη φάση που προηγήθηκε του Final Four.

Ας μην προτρέχουμε όμως… Για να βρεθεί ο Παναθηναϊκός σε θέση να διεκδικήσει την ανάκτηση του αβαντάζ έδρας, θα πρέπει να μη χάσει για δεύτερη φορά στο «σπίτι» του. Απόψε (21:00, Novasports 2, ΣΠΟΡ FM 94,6 και sportfm.gr) η νίκη επιβάλλεται γιατί-κακά τα ψέματα-αν οι «πράσινοι» χάσουν ΚΑΙ σήμερα, τότε δεν υπάρχει γυρισμός.

Ο Τσάβι Πασκουάλ έχει εστιάσει στο μικρό διάστημα που μεσολαβεί μεταξύ των δύο αγώνων σε δύο τομείς: την ψυχολογία της ομάδας, που πρέπει να αφήσει στην άκρη την απογοήτευσή της και να πεισμώσει για το 1-1, αλλά και το αγωνιστικό κομμάτι. Είναι σαφές από την εικόνα του πρώτου πενταλέπτου και του δευτέρου ημιχρόνου πως ο Παναθηναϊκός πρέπει να αλλάξει αρκετά πράγματα στο παιχνίδι του. Να είναι πιο συγκεντρωμένος και μαχητικός στην άμυνα, αλλά-επειδή το πρώτο ματς χάθηκε κυρίως από την επίθεση-να λειτουργήσει καλύτερα στην άλλη πλευρά του παρκέ. Να πάει σε πιο ώριμες επιλογές, να κυκλοφορήσει καλύτερα την μπάλα, να στοχεύσει στις αδυναμίες των αντιπάλων και να έχει πιο καθαρό μυαλό εκμεταλλευόμενος τα δικά του ατού, όπως το μεγαλύτερο rotation.

Όλα όμως ξεκινούν από την πίστη. Οι 18.000 θεατές που θα βρεθούν ΚΑΙ σήμερα στο ΟΑΚΑ το πιστεύουν. Μένει να φανεί πως το πιστεύουν και το μπορούν οι παίκτες του Παναθηναϊκού.

Η Φενέρμπαχτσε, ασφαλώς, δεν είναι εφησυχασμένη. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν έχει χάσει επί των ημερών του ΟΥΤΕ ΕΝΑ ματς στα play offs και αν έχει την ευκαιρία να φτάσει στο 2-0 σήμερα δεν θα την αφήσει να πάει χαμένη. Έστω κι αν πλέον έχει το αβαντάζ…

Ο Σλοβένος Σάσα Πουκλ, ο Λετονός Όλεγκς Λάτισεβς και ο Ισπανός Μπέντζαμιν Χιμένεθ ορίστηκαν από την Ευρωλίγκα να διαιτητεύσουν στον δεύτερο αγώνα της σειράς.