Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

«Μίλησε» ο ηγέτης του Ολυμπιακού Βασίλης Σπανούλης (79-73 τον Κόροιβο)

Αν, ανάμεσα στις 14 ομάδες που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, έπρεπε να επιλεχθεί εκείνη με τα μεγαλύτερα κέρδη την τελευταία εβδομάδα, αυτή θα ήταν ο Κόροιβος. Οι Ηλείοι, μετά την αξιοπρεπέστατη παρουσία τους, απέναντι στον Παναθηναϊκό, στην έδρα τους, την προηγούμενη Κυριακή, έδωσαν πριν από λίγο στο ΣΕΦ καινούργια διαπιστευτήρια πως είναι… ομάδα για Α1!

pegasus_LARGE_t_1041_106431471

Ο Ολυμπιακός δεν ησύχασε ούτε λεπτό από τους παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου, με τον Σπανούλη να βγάζει… το φίδι από την τρύπα (21 πόντοι και 6 ασίστ), και να οδηγεί την ομάδα του σε μία δύσκολη επικράτηση, με 79-73.

Το ματς, λοιπόν, ήταν αγχωτικό μέχρι το φινάλε του. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου μπροστά, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν τους άφηναν να πάρουν τη διαφορά που θα τους έκανε να νιώσουν ασφαλείς στο «σπίτι» τους, και να πάρουν αυτοπεποίθηση για ένα ευκολότερο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου, βέβαια, φάνηκε να βάζουν τις βάσεις προς το το τέλος της πρώτης περιόδου, όταν με τρίποντό του, ο Λαφαγιέτ έκανε το 25-16, αλλά ο Κόροιβος άντεξε και εκεί, μειώνοντας στους έξι στο δέκατο λεπτό (27-21).

Ίδια ακριβώς εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ο Ολυμπιακός, χρησιμοποιώντας τον Χριστοδούλου στην πεντάδα του, αύξησε τη διαφορά στους οκτώ (34-26 με βολές του νεαρού «άσσου»), αλλά ούτε αυτό το προβάδισμα μπόρεσε να ακολουθεί. Ο αντίπαλός του φρόντισε να τον ακολουθήσει και σε εκείνο το σημείο, με εξαιρετική ομαδική δουλειά και τον Γιαννακίδη να είναι εύστοχος, μειώνοντας σε 43-40, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ήρθε και η στιγμή που προηγήθηκε ο Κόροιβος για πρώτη φορά. Σχεδόν έναμιση λεπτό μετά την έναρξή της, ο τρομερός σήμερα Ντέιβις έκανε το 43-45, με την απάντηση όμως να έρχεται άμεσα από τον αρχηγό του Ολυμπιακού (46-45), και τους γηπεδούχους να παίρνουν γρήγορα ξανά την πρωτοκαθεδρία στον αγώνα. Οι παίκτες του Μαρκόπουλου, όμως, συνέχισαν να ευστοχούν (είχαν, άλλωστε, 11/26 τρίποντα και 42% ευστοχία), φτάνοντας στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το ματς σε ισορροπία (57-57), «σκορπίζοντας» έτσι την ανησυχία στο Φάληρο.
Η ανησυχία αυτή άρχισε να μεγαλώνει, όταν ο Ρούμπιο έκανε το 57-59. Χάντερ και Λαφαγιέτ έκαναν ένα γρήγορο 7-0 για τον Ολυμπιακό, όμως ο Κόροιβος αντέδρασε ξανά, ισοφαρίζοντας σε 64-64. Και κάπου εκεί, μίλησε ξανά ο ηγέτης.

Ο Βασίλης Σπανούλης έφερε μπροστά την ομάδα του με 66-64, ενώ από τους επόμενους οκτώ πόντους, που διαμόρφωσαν το 74-66, ο ίδιος πέτυχε τους έξι. Οι Ηλείοι συνέχιζαν να μην παραδίδουν τα «όπλα», μειώνοντας με τους Αγγελόπουλο και Μάτζετ σε 74-71 και κάνοντας πάλι «θρίλερ» τον αγώνα.

Αυτή ήταν η ευκαιρία του Μάντζαρη να δείξει πόσο βελτιωμένος είναι τον τελευταίο καιρό, και ότι μπορεί να πάρει πάνω του, πλέον, κρίσιμες προσπάθειες, που δείχνουν τον ηγετικό χαρακτήρα ενός παίκτη. Με δικό του λέι-απ έκανε το 76-71, και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, αργότερα, σκόραρε το τρίποντο, που απάντησε στο καλάθι του Ρούμπιο, «έσβησε» τα όποια όνειρα των Ηλείων (έμεναν 17 δεύτερα) και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

«Κλειδί» σε όλο εκείνο το διάστημα, αποτέλεσε η «εξαφάνιση» του Ντέιβις από την πολύ καλά προσαρμοσμένη άμυνα του Ολυμπιακού σε αυτό το σημείο, ενώ ο Αμερικανός και ο Βασίλιεβιτς αστόχησαν στο φινάλε, με αποτέλεσμα το 79-73 να παραμένει.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 43-40, 57-57, 79-73.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 9 (2), Χάντερ 6, Ντάνστον 6, Σπανούλης 21 (2), Ντάρντεν 7 (1), Σλούκας 11, Λαφαγέτ 8 (2), Χριστοδούλου 2, Αγραβάνης, Μάντζαρης 9 (1).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Χ. Μαρκόπουλος): Ματζέτ 8, Γιαννακίδης 6 (2), Αγγελόπουλος 10 (2), Ππαπέτρου, Ντέιβις 22 (4), Βασίλιεβιτς 6 (2), Κανονίδης 9 (1), Φιλλιπάκος, Ρούμπιο 10, Γαλιώτος 2.

Πηγή: basketblog.gr