Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Μουντομπάσκετ 2019, Γαλλία – Λιθουανία 78-75: Οι «τρικολόρ» στα προημιτελικά – Η Λιθουανία «σπίτι» της

Η Γαλλία επικράτησε με 78-75 και προκρίθηκε στη νοκ άουτ φάση την ώρα που οι Λιθουανοί επιστρέφουν στη χώρα τους.

Με όπλο την καλή άμυνα στη μία πλευρά και τον Φουρνιέ στην άλλη, η Γαλλία βρέθηκε να προηγείται με 20-8 (8′).

Οι Λιθουανοί δυσκολευόντουσαν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι αφού ειδικά ο Γκομπέρ το είχε κρύψει.

Ντε Κολό και Μπατούμ πήραν την σκυτάλη στην επίθεση (28-14, 12′), όμως τα τρίποντα από Λεκαβίτσιους και Γκριγκόνις έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (28-22, 14′).

Στη συνέχεια ο Βαλαντσιούνας εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Γκομπέρ από το παρκέ βρήκε χώρο δράσης (34-30, 16′).

Μία ένταση που δημιουργήθηκε μεταξύ ΝτεΚολό και Γιανκούνας διέκοψε το ματς για περίπου 3 λεπτά κάτι το οποίο βοήθησε τους «τρικολόρ» (48-38, 19′).

Οι παίκτες του Βενσάν Κολέ με δύο εύστοχα σουτ πίσω από τα 6.75 (Γκομπέρ, Εμπαγιέ) βρέθηκαν πολύ γρήγορα στο 59-42 (25′) με τη διαφορά να πέφτει κάπως (63-54, 29′) προς το τέλος του δεκαλέπτου.

Η Λιθουανία με το φάσμα του αποκλεισμού να την απειλεί ήθελε οπωσδήποτε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης και με πρωταγωνιστή τον Καλνιέτις το κατάφερε (67-66, 35΄).

Δεν έμειναν εκεί όμως και ένα λεπτό μετά με τρίποντο του Λεκαβίτσιους προσπέρασαν στο σκορ (68-69, 37′). Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά Φουρνιέ και Ντε Κολό βρήκαν σουτ από τα 5 μέτρα και χάρισαν την πρόκριση στην ομάδα τους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Γάλλοι είχαν καλύτερο ποσοστό στα τρίποντα ((39%-26%) και στα δίποντα (49%-4%)

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Εβάν Φουρνιέ είχε 24 πόντους, ένα ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νάντο ΝτεΚολό πρόσθεσε 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σεϊμπούτις σε 17 λεπτά έμεινε άποντος με 0/4 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ ισόπαλο στους 74 πόντους ο Φουρνιέ έκανε το 76-74. Ακολούθησαν 1/2 βολές του Βαλαντσιούνας (76-75) και τρομερό καλάθι του ΝτεΚολό (78-75). Στο τέλος το τρίποντο του Ματσιούλις δεν βρήκε στόχο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εκπληκτικό κάρφωμα του Πουαριέ που έκανε το 30-22.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Γαλλία τη χαλάρωση στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Λιθουανοί τα 5/19 τρίποντα

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 50-40, 65-54, 78-75