Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Μπακς – Χοκς 123-112: Ένα βήμα πριν τους τελικούς του ΝΒΑ τα «Ελάφια»

Έδειξαν πως… αντέχουν στα δύσκολα, ακόμα και χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Οι Μπακς νίκησαν τους Χοκς μέσα στο Μιλγουόκιο 123-112 και έφτασαν στο 3-2 στους τελικούς της Ανατολής. Τεράστιο ματς από Λόπες – Double-double από Μίντλετον και Χόλιντεϊ.

Μια νίκη μακριά από τους τελικούς του ΝΒΑ βρίσκονται οι Μπακς, που επικράτησαν με 123-112 των Ατλάντα Χοκς στο Μιλγουόκι και πήραν προβάδισμα (3-2) στη σειρά των τελικών της Ανατολής στο ΝΒΑ.

Τα “Ελάφια” έδειξαν πως αντέχουν στα… δύσκολα, παίζοντας χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (υπερέκταση αριστερού γονάτου) και χρειάζονται μια νίκη στα επόμενα δύο ματς προκειμένου να επιστρέψουν στους τελικούς του πρωταθλήματος για πρώτη φορά μετά το 1974.Εκεί τους περιμένουν ήδη οι Σανς που απέκλεισαν τους Κλίπερς με 4-2 και αναδείχθηκαν πρωταθλητές Δύσης.

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να μένει στον πάγκο, το βάρος στην επίθεση μοιράστηκε. Οι Μπακς είχαν τέσσερις παίκτες με τουλάχιστον 22 πόντους. Κορυφαίος ήταν ο Μπρουκ Λόπεζ που έκανε ρεκόρ καριέρας στα playoffs με 33 πόντους (14/16 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/7 βολές) ενώ είχε επίσης και 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 μπλοκ σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Double-double έκαναν οι Κρις Μίντλετον (26 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ) και Τζρου Χόλιντεϊ (25 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 13 ασίστ) ενώ ο Μπόμπι Πόρτις -που πήρε τη θέση του «Giannis» στην πεντάδα- ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για 3 λεπτά και είχε 1 κλέψιμο και 3 φάουλ.

Σε ότι αφορά στους Χοκς, που αγωνίστηκαν για δεύτερο παιχνίδι χωρίς τον Τρέι Γιανγκ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 28 πόντους (7/16 τρίποντα) ενώ από 19 πόντους σημείωσαν οι Τζον Κόλινς και Ντανίλο Γκαλινάρι.

Το επόμενο ματς είναι προγραμματισμένο για τα ξημερώματα της Κυριακής στην State Farm Arena της Ατλάντα.

Τα δωδεκάλεπτα: 36-22, 65-56, 91-78, 123-112