Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

NBA: Στην πεντάδα και πάλι ο Αντετοκούνμπο

Giannis-Antetokounmpo-and-his-family-have-overcome-a-lot-on-his-path-from-Greece-to-the-NBA.-David-Liam-Kyle-NBAE-Getty-ImagesΟ ασυγκράτητος Τέρενς Τζόουνς, ο οποίος σημείωσε ρεκόρ καριέρας με 36 πόντους (25π. στο πρώτο ημίχρονο) και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, ηγήθηκε της προσπάθειας των Ρόκετς, που έκαμψαν την αντίσταση των Μιλγουόκι Μπακς με 114-104 στο Χιούστον. Ο 22χρονος φόργουορντ τελείωσε των αγώνα με 13/18 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 7/10 βολές, ενώ παράλληλα μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, είχε 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ, ενώ δεν υπέπεσε σε κανένα λάθος σε 38 λεπτά συμμετοχής. Άξιοι συμπαραστάτες του ήταν ο Ντουάιτ Χάουαρντ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ-νταμπλ φίγκιουρ σε πόντους και ριμπάουντ (20π., 14ριμπ.), ενώ ευστόχησε και στο τέταρτο τρίποντο της καριέρας του, και ο Τζέιμς Χάρντεν με 22 πόντους.

Από τα «ελάφια» ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βρέθηκε και πάλι στην αρχική πεντάδα και μέτρησε 10 πόντους (2/6 διπ. και 2/4 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 3 λάθη. Ωστόσο, τα πολλά φάουλ δεν του επέτρεψαν να βρεθεί στο παρκέ παραπάνω από 21 λεπτά…

Οι Μαϊάμι Χιτ χρειάστηκαν την παράταση και τους 34 πόντους του ΛεΜπρον Τζέιμς (8ριμπ., 6ασ.) για να περάσουν με 104-96 (90-90κ.α.) από την έδρα των Σάρλοτ Μπόμπκατς. Οι πρωταθλητές ΝΒΑ, που δεν είχαν στη διάθεση τους τον Ντουέιν Ουέιντ, σοβαρεύτηκαν στην παράταση και με επιμέρους σκορ 14-6 δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης.

Οι Ιντιάνα Πέισερς, με πρωταγωνιστές τους Πολ Τζορτζ (36π.) και Λάνς Στέφενσον (22π.), επικράτησαν άνετα 106-92 των Λ.Α. Κλίπερς, πανηγύρισαν την τέταρτη διαδοχική νίκης τους και συνεχίζουν να έχουν το καλύτερο ρεκόρ του ΝΒΑ με 32 νίκες σε 39 αναμετρήσεις. Στον αντίποδα, οι Κλίπερς «στραβοπάτησαν» μετά από πέντε διαδοχικές επιτυχίες.

Στο Σικάγο, ο Γιοακίμ Νοά τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους και 16 ριμπάουντ και οι Μπουλς δε δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη με 103-78 επί των Σίξερς. Μάλιστα, η διαφορά των 25 πόντων είναι η μεγαλύτερη που έχουν πετύχει οι «ταύροι» τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Στο Ντάλας, οι Μάβερικς «έπεσαν» με το τελικό 127-111 από την ομάδα έκπληξη της φετινής σεζόν, Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς, που συμπλήρωσε τις πέντε διαδοχικές νίκες.