Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Νίκη για τους γηπεδούχους: 1-0 ο ΠΑΟΚ, «φόρτωσαν» με γκολ τους αντιπάλους τους Ξάνθη, Λιβαδειά, Πανιώνιος

Νίκησαν όλοι οι γηπεδούχοι στα ματς που ολοκληρώθηκαν πριν από λίγο στο πλαίσιο της εμβόλιμης 26ης αγωνιστικής. Δυσκολότερα επικράτησε ο ΠΑΟΚ (1-0 τον Εργοτέλη)!

MAK ×ÁÍÔÉ  ÐÁÏÊ - ÅÑÃÏÔÅËÇÓ  ÌÁÊ HANTI   PAOK - ERGOTELIS (SUPERLEAGUE 2014-2015)Με γκολ του Δημήτρη Παπαδόπουλου που πέρασε σαν αλλαγή στο ματς, ο ΠΑΟΚ έλυσε το γρίφο της άμυνας του Εργοτέλη και με 1-0 επέστρεψε στις νίκες στο ντεμπούτο του Γιώργου Γεωργιάδη στον πάγκο του Δικέφαλου.

Παρά τα δύο δοκάρια (Αθανασιάδης, Παπαδόπουλος) ο ΠΑΟΚ εγκλωβίστηκε και ήταν ως επί το πλείστον προβλέψιμος απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα του Εργοτέλη, με εξαίρεση τη φάση του 83ου λεπτού, όταν ο Παπαδόπουλος με ωραίο κοντρόλ και εκτέλεση πέτυχε το μοναδικό τέρμα του ματς.

Δύο αναγκαστικές αλλαγές για τον Γεωργιάδη, αφού Ρατς και Ρικάρντο Κόστα αποχώρησαν, ενώ φόβοι για μεγάλη ζημιά εκφράζονται για την περίπτωση του Πορτογάλου, που σφάδαζε κρατώντας το γόνατό του.

Στους 54 βαθμούς ανέβηκε ο ΠΑΟΚ που απομακρύνθηκε από τον τέταρτο Αστέρα Τρίπολης (48 με ματς λιγότερο) επιστρέφοντας στα τρίποντα μετά από δύο ανεπιτυχείς απόπειρες.

Έμεινε στους 25 βαθμούς και στη 16η θέση ο Εργοτέλης, που έχει πάντως σε απόσταση βολής τους Πλατανιά και Λεβαδειακό (από 28 πόντους έκαστος) στη μάχη της σωτηρίας.

ΠΑΟΚ (Γεωργιάδης): Ιτάνζ, Σκόνδρας, Ρατς (Κωνσταντινίδης 42′), Κόστα (Παπαγιαννόπουλος 80′), Βίτορ, Τζιόλης, Νομπόα, Γκολάσα, Περέιρα (Παπαδόπουλος 71′), Μακ, Αθανασιάδης.

Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Καβουσάκης, Πίτσος, Τζανακάκης, Γκορκς, Λουβιόν, Γκέντσογλου (Σολάρι 88′), Χαντί (Καλέ 72′), Μπόε Καν, Ουλά, Χαλκιαδάκης, Ολαϊτάν (Τζίλας 67′).

pegasus_LARGE_t_1041_106524201_type12395Με ηγέτη τον Κλέϊτον η Ξάνθη

Με μπροστάρη τον Σίλβα Κλέιτον η Ξάνθη επικράτησε στα Πηγάδια του Παναιτωλικού με 3-0 κι έμεινε στο κυνήγι της πέμπτης θέσης.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Ξάνθης για το πρωτάθλημα στα «Πηγάδια» μετά από τέσσερις ισοπαλίες. Ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Ξάνθη ήταν εκείνη που κατάφερε και άνοιξε το σκορ.

Τα γκολ: 1-0 (40΄ Παπάζογλου), 2-0 (64΄ Κλέιτον), 3-0 (84΄ Καπετάνος). Ο Κλέϊτον απώλεσε πέναλτι στο 60′.

Ξάνθη (Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Γουάλας, Γούτας, Παπάζογλου, Μπαξεβανίδης, Ομπόντο, Βασιλακάκης (72΄ Παπαστεριανός), Λουσέρο, Κλέιτον, Σολτάνι (61΄ Βάλτερ), Καπετάνος (88΄ Ράνος).

Παναιτωλικός (Χάβος): Μπρακάλι, Κέβιν Μαρτίνες, Ετζενγκέλε, Μαλεζάς, Μύγας (57΄ Μπεχαράνο), Φωτάκης (72΄ Κουτρομάνος), Γοδόι, Νίκολας Μαρτίνες (68΄ Ρουσκουγιέδα), Κάπελ, Μορένο, Θεοδωρίδης.

pegasus_LARGE_t_1041_106524196Καθάρισε στο α” η Λιβαδειά

Ο Λεβαδειακός πήρε τη νίκη με 3-0 επί της Καλλονής, έχοντας ουσιαστικά «καθαρίσει» από το πρώτο ημίχρονο και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου πραγματοποίησαν πειστική εμφάνιση και μέσα σε 45 λεπτά κατάφεραν να πετύχουν τρία γκολ. Έτσι, η ομάδα της Λιβαδειάς έφτασε τους 31 βαθμούς και πλέον βρίσκεται στη δωδέκατη θέση της βαθμολογίας.

Τα γκολ: 17′ Μπουσταμάντε, 29′ Κώτσιος, 45′ αυτ. Πετρόπουλος.

Λεβαδειακός (Μάντζιος): Σηφάκης, Στάθης, Μπουσταμάντε (61′ Ζίτο), Μιλιάζες, Πελέ (78′ Μιλοσάβλιεφ), Πιντέρ, Πουλίδο (85′ Κατίδης), Τομάς, Γιακουμάκης, Κώτσιος, Μάντζιος.

Καλλονή (Βλάχος): Χογκ, Κριπιντίρης, Αντέτζο, Τσαμπούρης, Γιορέντε, Κεϊτά, Καλτσάς (46′ Μαρσέλο), Λεοζίνιο, Μανούσος (79′ Αράς), Χουάνμα (55′ Ναβάρο), Πετρόπουλος.

ÊÏÑÌÐÏÓ ÃÉÁÍÍÏÕ ÐÁÍÉÙÍÉÏÓ - ÂÅÑÏÉÁ  KORBOS GIANOU  PANIONIOS - VERIA (SUPERLEAGUE 2014-2015)Μπροστά με… Φούντα

Ο Πανιώνιος αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ από τη Βέροια, ανέτρεψε την κατάσταση και με τον Ταξιάρχη Φούντα να πετυχαίνει δύο γκολ πήρε ένα πολύτιμο «τρίποντο» (4-2) που του δίνει βαθμολογική ανάσα.

Οι «κυανέρυθροι» βρέθηκαν με την… πλάτη στον τοίχο από το 11ο λεπτό, όταν ο Μπαργκάν με το πρώτο του φετινό γκολ άνοιξε το σκορ για τη Βέροια, όμως δεν το έβαλαν κάτω. Στο 37′ ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Κολοβό, για να ακολουθήσουν δύο γκολ από τον Φούντα (48′, 57′). Στο 76′ ο Γιάννου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-2 και ο Μπεν δύο λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Με αυτό το «τρίποντο» ο Πανιώνιος, ο οποίος επέστρεψε στις επιτυχίες, έφτασε τους 32 βαθμούς και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, ενώ η Βέροια, που γνώρισε την τέταρτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα παρέμεινε στους 34 βαθμούς.

Πανιώνιος (Ουζουνίδης): Παπαδόπουλος, Τασουλής, Οικονόμου, Αργυρόπουλος, Μητρόπουλος, Γιάννου (94′ Καθάριος), Φούντας, Χατζηισαϊας, Μπακασέτας (85′ Σιώπης), Κολοβός (94′ Μασούρας), Κόρμπος.

Βέροια (Γκρανέρο): Καντιμοίρης, Νέτο (85′ Γεωργιάδης), Βέρτζος (14′ λ.τ. Καλί), Μαραγκός, Ραούλ Μπράβο, Μπαλάφας, Βάσκες, Καλτσάς, Μπαργκάν, Τάτος, Ντουμίτρου (65′ Μπεν).