Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Νίκη και κορυφή για τους «ερυθρόλευκους» (Ολυμπιακός – Ξάνθη 2-0)

Τα γκολ από τους Τσόρι και Αφελάι

olumpiakos-ksanthi

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά από την Ξάνθη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο πήρε πολύ σημαντική με 2-0 απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος και βρέθηκε ξανά στην κορυφή του πρωταθλήματος, με ένα παιχνίδι λιγότερο από τον Παναθηναϊκό.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν… μονότερμα για τον Ολυμπιακό, αλλά μόνο σε επίπεδο κατοχής της μπάλας. Η Ξάνθη είχε δώσει χώρο αλλά με άριστη τακτική, πολύ τρέξιμο, ανάλογη πίεση στην μπάλα και κοντινές αποστάσεις στις γραμμές της δυσκόλεψε πολύ την κυκλοφορία του αντίπαλου και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα από τους «ερυθρόλευκους», που εδώ και καιρό εμφανίζουν πρόβλημα στην οργάνωση και την ανάπτυξη του παιχνιδιού τους.

Με αναιμικά άκρα, ισχνή παρουσία στον άξονα και μέσους που δεν πατούσαν στην αντίπαλη περιοχή για να απειλήσουν, το παιχνίδι της πειραϊκής ομάδας ήταν απολύτως προβλέψιμο, άρα εύκολα αντιμετωπίσιμο από τους παίκτες του Ράσβαν Λουτσέσκου καθώς και από οποιαδήποτε ομάδα που θα πιέσει τον Ολυμπιακό στην πρώτη μπαλιά.

Ως εκ τούτου όταν ο αγώνας έχει τέτοια μορφή οι όποιες απειλές είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα προέλθουν από στημένες μπάλες, όπως κι έγινε στο πρώτο ημίχρονο. Στο 24΄ η κεφαλιά του Σιόβα από φάουλ του Ντομίνγκες έφυγε άουτ και στο 31΄ ο Κυριακίδης έδιωξε με δυσκολία ακόμη μία εκτέλεση του Αργεντινού, πριν η μπάλα φτάσει σε παίκτη του Ολυμπιακού, ήταν όλη κι όλη η ιστορία του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι ενέτειναν την πίεση στο δεύτερο ημίχρονο, όταν αποφάσισαν να γίνουν πιο κινητικοί στο χώρο και να μην περιμένουν την μπάλα σαν αγάλματα αλλά και να «γεμίσουν» την περιοχή της Ξάνθης. Η ποιότητα του παιχνιδιού των «ερυθρόλευκων» βελτιώθηκε και ο Κασάμι απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά την εστία του Κυριακίδη στο 48΄, όταν ανάγκασε τον Έλληνα τερματοφύλακα σε δύσκολη επέμβαση σουτάροντας από κοντά.

Στο 53΄ μια αξιόλογη κεφαλιά του Χάρα πέρασε άουτ αλλά στο 57΄ και ύστερα από άρτια εκδηλωμένη επίθεση των γηπεδούχων ο Ντοσεβί με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Ντομίνγκες σε θέση σέντερ φορ κι ο Τσόρι εκτέλεσε από κοντά για το 1-0, «κερνώντας» για το νέο διετές συμβόλαιο που υπέγραψε χθες στην πειραϊκή ομάδα.

Η Ξάνθη έχασε σπάνια ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 68΄, όταν από λάθος του Ντομίνγκες οι παίκτες της εκδήλωσαν ωραία την επίθεση, αλλά ο Καπετάνος που έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά την πάσα του Σολτάνι νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Ρομπέρτο, για να γίνει στην επόμενη επίθεση των γηπεδούχων το 2-0: ο Αφελάι έκλεψε την μπάλα από τον Καρυπίδη, προχώρησε και με άψογο πλασέ σκόραρε το τέταρτο γκολ του στη Σούπερ Λίγκα και έπαυσε το αήττητο που διατηρούσε η ακριτική ομάδα για οκτώ αγώνες.