Νίκη και ρεκόρ για τον Ολυμπιακό

Ανανεωμένος και φρέσκος εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός στο Γ. Καραϊσκάκης, που κέρδισε τον Λεβαδειακό αλλά και τον ίδιο του τον εαυτό σημειώνοντας νέο ρεκόρ συνεχόμενων νικών.

osfp-fortounis-kassami

Το ρεκόρ των 16 σερί νικών, που κρατούσε από την σεζόν 2005-06 και την ομάδα του Τροντ Σόλιντ, «έσπασε» ο Ολυμπιακός! Με εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, οι ερυθρόλευκοι πήραν εύκολα τη νίκη με σκορ 3-1 απέναντι στον Λεβαδειακό στο «Καραϊσκάκη» και διεύρυναν στα 17 ματς το απόλυτο σερί τους στο πρωτάθλημα.

Με πολλές ορέξεις μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο οι Πειραιώτες. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Μάντζιου, που μπορεί να νιώθει τυχερή από το 2-0 στο φινάλε του ημιχρόνου, έπειτα από τα γκολ των Ιντέγε (16’) και Πάρντο (42’). Λίγο πριν το δεύτερο τέρμα, ο Βοσκάκης δεν υπέδειξε κακώς πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού σε χέρι του Τσουρίκοφ στην μεγάλη περιοχή (41’). Κόπηκε τετ-α-τετ του Σεμπά στο 88’, ενώ καλυπτόταν καθαρά.

Έπεσε ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, όμως αυτό δεν εμπόδισε τον Τσόρι να γράψει το 3-0 στο 55΄. Ντεμπούτο του Γιάννη Μανιάτη στην φετινή Σούπερ Λίγκα, με τον κόσμο να τον αποθεώνει κατά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Κόπηκε τετ-α-τετ του Σεμπά στο 88’, ενώ καλυπτόταν καθαρά και στην επόμενη φάση μείωσε ο Μπεν γράφοντας το τελικό σκορ.