Νίκη στις καθυστερήσεις για τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι των δικεφάλων

Με γκολ του Μάτος στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, πήρε ο ΠΑΟΚ στο ντέρμπι δικεφάλων στην Τούμπα.

Οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν προσεκτικές στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία στο δεύτερο μισό, ωστόσο η Ένωση παραλίγο να τον αιφνιδιάσει στην τελευταία φάση. Ο Γκάλο επιχείρησε όμορφη σέντρα από τα δεξιά, ο Αλμέιδα βγήκε στην πλάτη της άμυνας, όμως πλάσαρε άουτ!

Σε παρόμοιους ρυθμούς κινήθηκε και το δεύτερο ημίχρονο, με την Ένωση να είναι ελαφρώς καλύτερη μπροστά και να αγγίζει το γκολ με τον Χριστοδουλόπουλο, όμως το δοκάρι δεν του έκανε την χάρη (74’).

Όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα λήξει ισόπαλο, ωστόσο το γκολ του Μάτος στις καθυστερήσεις έδωσε τελικά τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

Να σημειωθεί ότι το γκολ του «δικέφαλου του Βορρά» προήλθε από κόρνερ, το οποίος κακώς υπέδειξε ο βοηθός αφού η μπάλα είχε βγει άουτ.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να έχει 12 τελικές, οι 8 στην εστία και η ΑΕΚ 6 με τις δύο να καταλήγουν εστία, ενώ η κατοχή ήταν 61-39% υπέρ των γηπεδούχων. Το πιο δίκαιο αποτέλεσμα όμως θα ήταν η ισοπαλία, με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να ψάχνει το γκολ της νίκης μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Μαλεζάς, Κρέσπο, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Κάνιας, Σάκχοφ (63’ Μπίσεσβαρ), Κάμπος (74’ Μυστακίδης), Ροντρίγκες, Αθανασιάδης (87’ Περέιρα)

Στον πάγκο: Μπρκιτς, Χαρίσης, Βαρέλα, Κίτσιου

ΑΕΚ (Ζοσέ Μοράις): Ανέστης, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Σιμόες (84’ Γαλανόπουλος), Γιόχανσον, Μάνταλος, Πατίτο (70’ Χριστοδουλόπουλος), Μπακασέτας, Αλμέιδα (90’ Αραβίδης)

Στον πάγκο: Μπάρκας, Ντίας, Μπακάκης, Πέκχαρτ

Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος

Γήπεδο: Τούμπα