Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Νίκη του Ολυμπιακού, 2-0 τη Βέροια

Αυξάνοντας τη διαφορά στην κατάταξη από τον δεύτερο ΠΑΟΚ στους πέντε βαθμούς

590_68ce55234903d9315bd8f671c1fe278c

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε πιο πολύ από κάθε άλλη φορά από την ημέρα που στον πάγκο του κάθισε ο Βίτορ Περέιρα, κατόρθωσε όμως προς το τέλος του αγώνα να βρει τα γκολ που έψαχνε με τους Μήτρογλου, Ντοσεβί και να φύγει νικητής από τη Βέροια με 2-0, αυξάνοντας τη διαφορά στην κατάταξη από τον δεύτερο ΠΑΟΚ στους πέντε βαθμούς.

Η πειραϊκή ομάδα επέβαλε το παιχνίδι της από τα πρώτα λεπτά, χωρίς ωστόσο να απειλεί ιδιαίτερα καθώς οι γηπεδούχοι ήταν καλά οργανωμένοι και οπισθοχώρησαν ακόμη περισσότερο μετά το 12ο λεπτό, όταν ο διαιτητής Κώστας Ιωαννίδης απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Μπαλάφα.

Ο ρέφερι από την Αργολίδα παρατήρησε τον μέσο της Βέροιας με κίτρινη κάρτα και ύστερα από δευτερόλεπτα τον απέβαλε, προφανώς για εξύβριση. Ακόμη κι έτσι πάντως η Βέροια πλησίασε πρώτη στο γκολ, όταν στο 18΄ο Μπατιόν νίκησε τον Μήτρογλου στον αέρα, σε εκτέλεση κόρνερ, αλλά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Μέγερι.

Ο Ολυμπιακός απάντησε στο επόμενο λεπτό, όταν στη σέντρα του Μανιάτη από αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι, ο Φορτούνης έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ στο 24΄ ο άρχων της αναμέτρησης αρνήθηκε πέναλτι στον Ελαμπντελαουΐ, που είχε προλάβει να «τσιμπήσει» την μπάλα πριν τον ανατρέψει ο Μπαργκάν.

Δευτερόλεπτα αργότερα ο Μήτρογλου δεν κατόρθωσε να κάνει την προβολή στο γύρισμα του Ντοσεβί από δεξιά, στην τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ο «Γερμανός» είχε την πρώτη καλή στιγμή και στο δεύτερο μισό, σουτάροντας μόλις άουτ σε εκτέλεση φάουλ στο 54΄.

Στο 57΄ ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Φορτούνη ενώ στο 60΄ ο Ελαμπντελαουΐ υποχρέωσε τον Καντιμοίρη σε ωραία απόκρουση και δύο λεπτά αργότερα ο Φράνκο Χάρα πήρε το «βάπτισμα του πυρός» στη Σούπερ Λίγκα, αντικαθιστώντας τον Μαζουακού.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ντουμίτρου σπατάλησε μοναδική ευκαιρία, όταν φεύγοντας στην αντεπίθεση και κερδίζοντας στη μονομαχία τον Αυλωνίτη προτίμησε να τελειώσει τη φάση με «άψυχο» πλασέ από πλάγια που απέκρουσε ο Μέγερι, ενώ ο Καλτσάς περίμενε την μπάλα μόνος στο σημείο του πέναλτι.

Τελικά την άμυνα των γηπεδούχων ξεκλείδωσε το αστραπιαίο «1 – 2» ανάμεσα σε Φορτούνη και Μήτρογλου, που έφερε την ασίστ του πρώτου στον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος και το άψογο πλασέ του τελευταίου για το 0-1 στο 71ο λεπτό, με το 12ο γκολ του διεθνή επιθετικού στο πρωτάθλημα.

Η Βέροια έμεινε με εννέα παίκτες στο 76ο λεπτό καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μπατιόν για φάουλ στον Χάρα, ο οποίος είχε αποφύγει τον αντίπαλό του με πολύ ωραία προσποίηση. Τελικά ο Ολυμπιακός διασφάλισε τη νίκη και τους βαθμούς στο 87΄, με τον Ελαμπντελαουΐ να κάνει την κούρσα και να γυρίζει ωραία την μπάλα στον Ντοσεβί, που με πλασέ έγραψε το τελικό 0-2.