Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Νίκησε η Αρσεναλ (2-0) αλλά έμεινε εκτός… Στην παράταση Ατλέτικο-Λεβερκούζεν…

Με νίκη 2-0 πέρασε η Αρσεναλ από το Πριγκιπάτο, αλλά αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Στην παράταση Ατλέτικο-Λεβερκούζεν (1-0).

monaco_arsenalΗ Άρσεναλ νίκησε 2-0 στο «Λουί ΙΙ», αλλά δεν ολοκλήρωσε την επική ανατροπή και αποκλείστηκε για πέμπτη σερί σεζόν στους 16 του Champions League. Στην 8άδα η Μονακό, για πρώτη φορά μετά το 2004, χάρη σρτο 3-1 του πρώτου αγώνα.

Η Άρσεναλ άγγιξε το θαύμα κόντρα στη Μονακό καθώς νίκησε στο Πριγκιπάτο 2-0 αλλά η ομάδα του Ζαρντίμ πήρε σπουδαία πρόκριση στους «8» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης έχοντας υπέρ της το 3-1 του πρώτου αγώνα.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι άρχισε να αποκτά ρυθμό μετά το πρώτο εικοσάλεπτο. Αυτό γιατί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες ήθελαν να δουν η μία το παιχνίδι της άλλης και να μπορέσουν να βρουν τις αδυναμίες που έκρυβαν.

Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι μπήκαν υποψιασμένοι, γνωρίζοντας ότι η Άρσεναλ θα πίεζε από την αρχή λόγω του εις βάρος της 3-1 απ” το πρώτο παιχνίδι.

Έτσι, στο τρίτο μόλις λεπτό ο Ζοάο Μουτίνιο επεχείρησε το σουτ από τα αριστερά, στα όρια της περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, οι Λονδρέζοι ναι μεν είχαν την κατοχή αλλά ήταν ανούσια αφού δεν μπορούσαν να απειλήσουν ουσιαστικά τον Σούμπασιτς.

Ο Καθόρλα ήταν αυτός που έπαιρνε την μπάλα και προσπαθούσε να δημιουργήσει παιχνίδι για την ομάδα του Βενγκέρ, είτε σπάζοντας στις πτέρυγες είτε προσπαθώντας να βρει με κάθετες πάσες τους Ζιρού και Γουέλμπεκ.

Η πρώτη καλή των φιλοξενούμενων σημειώθηκε στο 14ο λεπτό. Ο Μπεγιερίν, σε μία από τις προωθήσεις του, σέντραρε απ” τα δεξιά, ο Ζιρού έπιασε την κεφαλιά αλλά αυτή πέρασε μόλις άουτ. Η επόμενη καλή φάση για την ομάδα του Βενγκέρ ήταν η φάση που η Άρσεναλ πέτυχε το γκολ.

Στο 36ο λεπτό, ο Γουέλμπεκ έκανε την κάθετη μπαλιά στον Ζιρού και ο Γάλλος επιθετικός με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στον ουρανό των διχτύων του Σούμπασιτς και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, βάζοντάς την ουσιαστικά στο «παιχνίδι» της πρόκρισης καθώς πλέον οι Άγγλοι χρειάζονταν δύο γκολ για το εισιτήριο στους «8».

Μετά από αυτό το γκολ, οι Μονεγάσκοι σάστισαν για μερικά λεπτά και παραλίγο να το πληρώσουν καθώς στο 38ο λεπτό ο Γουέλμπεκ σούταρε από τον άξονα, στα όρια της περιοχής αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο σώμα του πεσμένου Αμπντενούρ και πέρασε κόρνερ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Άρσεναλ έχασε άλλη μία σπουδαία ευκαιρία για ένα δεύτερο γκολ. Ο Γουέλμπεκ σέντραρε μέσα από την περιοχή, από τα δεξιά, ο Ζιρού έβαλε την προβολή εξ επαφής αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Σούμπασιτς και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ των Λονδρέζων να παραμένει.

Στο δεύτερο μέρος ενώ η λογική θα ήθελε την Άρσεναλ να πιέζει περισσότερο προκειμένου να φτάσει και σε ένα δεύτερο γκολ αυτό δεν συνέβη.

Οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ έδειχναν πολύ νωθροί και αδύναμοι ενώ δεν είχαν καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια.

Αντίθετα, η Μονακό έπαιξε πολύ έξυπνα καθώς αμύνθηκε σε δύο γραμμές και προσπάθησε να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις. Ο Ζαρντίμ πέρασε στο παιχνίδι τον Καράσκο, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα κινητικός στην επίθεση και προσπάθησε με ατομικές προσπάθειες να δημιουργήσει ρήγματα. Ωστόσο, ένα λεπτό πριν το ματς μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο, έπειτα από μία φάση διαρκείας, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν ένα δεύτερο γκολ. Η μπάλα, έπειτα από σουτ του Γουόλκοτ στο δοκάρι, στρώθηκε στον Ράμσεϊ, ο οποίος με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Μονακό για το 2-0.

Έτσι, όπως ήταν λογικό, το τελευταίο δεκάλεπτο έμελε να είναι δραματικό. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και μάλιστα άγγιξαν το 3-0 στο 83ο λεπτό. Ο Καθόρλα εκτέλεσε το φάουλ απ” τα αριστερά, ο Ζιρού έβαλε την προβολή στο δεύτερο δοκάρι αλλά ο Σούμπασιτς πραγματοποίησε τρομερή απόκρουση σε κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Άρσεναλ «εγκαταστάθηκε» στα καρέ της Μονακό, προσπαθώντας με κάθε τρόπο να πετύχει ένα γκολ, που θα της έδινε μία τεράστια πρόκριση.

Η Μονακό προσπαθούσε να αμυνθεί με νύχια και με δόντια και τελικά κατάφερε να κρατήσει το 2-0 μέχρι το τέλος και πανηγύρισε παρά την ήττα μία σπουδαία πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης.

Μονακό (Λ. Ζαρντίμ): Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Κουρζάβα, Αμπντενούρ, Γουάλας, Ντιράρ (86′ Έλντερσον), Ζοάο Μουτίνιο, Κοντόγκμπια, Τουλαλάν, Μπερμπάτοφ (69′ Μπερνάρντο), Μαρσιάλ (59′ Καράσκο)

Άρσεναλ (Α. Βενγκέρ): Οσπίνα, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί, Μπεγιερίν, Μονρεάλ (83′ Γκιμπς), Οζίλ, Καθόρλα, Κοκελέν (63′ Ράμσεϊ), Ζιρού, Αλέξις Σάντσεζ, Γουέλμπεκ (71′ Γουόλκοτζ)