Ο Ατρόμητος «τελείωσε» τον Παναθηναϊκό (2-0)

Πολύτιμο «τρίποντο» με 2-0 επί του Παναθηναϊκού στη μάχη για την είσοδο στα πλέι οφ πήρε ο Ατρόμητος, ο οποίος παραμένει αήττητος εδώ και… δύο χρόνια στο Περιστέρι, όπου έχει νικήσει φέτος και τους τέσσερις πρώτους της βαθμολογίας.

735c5b5d-410d-4c62-b978-860bf60036b2_mainΟ Ατρόμητος «χτύπησε» σε καίρια χρονικά σημεία και έκοψε τα πόδια των παικτών του Αναστασίου, οι οποίοι ξεκίνησαν καλύτερα και στα δύο ημίχρονα. Είναι η πρώτη απώλεια βαθμών για το «τριφύλλι» μετά από οκτώ συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα, αλλά και η πρώτη ήττα για το 2015.

Ο Παναθηναϊκός άγγιξε το γκολ στην πρώτη του ευκαιρία στην αναμέτρηση, ο Ατρόμητος, όμως, το πέτυχε… με τη μία. Στο 7′ ο Γκορμπούνοφ απέκρουσε ενστικτωδώς σε κόρνερ μετά την κοντινή κεφαλιά του Μπεργκ και τρία λεπτά μετά οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα.

Ο Κoντοές με βαθιά μπαλιά έβγαλε τον Μαρσελίνιο στην πλάτη της άμυνας, αυτός άφησε πίσω του τον Τριανταφυλλόπουλο, μπήκε στην περιοχή απόα ριστερά και πλάσαρε ιδανικά για το 1-0, πετυχαίνοντας το τέταρτο γκολ του με τον Ατρόμητο.

Γρήγορη αλλαγή
Το γκολ των «κυανόλευκων» ανάγκασε τον Αναστασίου να αλλάξει τα πλάνα του κι έτσι μόλις στο 21′ έριξε τον Δώνη αντί του Λαγού και επειδή ο δεύτερος είχε τιμωρηθεί με κίτρινη και είχε πολλά νεύρα. Ο Παναθηναϊκός ανασύνταξε τις δυνάμεις του, πήρε την κατοχή της μπάλας και έγινε απειλητικός για την εστία του Γκορμπούνοφ.

Στην καλύτερη φάση μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ο Μπεργκ στο 37′ έκανε την προβολή από τη μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Ο Ατρόμητος από την άλλη, είχε μια καλή ευκαιρία στην εκπνοή του πρώτου μέρους, όταν το σουτ του Μαρσελίνιο από καλή θέση έφυγε πάνω απ” το οριζόντιο δοκάρι.

Με τον ίδιο τρόπο
Οι «πράσινοι» μπήκαν πιο δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Αναστασίου να ανακατέβει κι άλλο την τράπουλα στο 55′, βάζοντας τον Νίνη στη θέση του Καρέλη. Αυτός που σκόραρε, ωστόσο, ήταν και πάλι ο Ατρόμητος.

Στο 59′ και σε μια φάση που οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Ναπολεόνι, ο διαιτητής Δασκαλόπουλος έδωσε τελικά παράβαση σε πέσιμο του Λαζαρίδη από μακράρισμα του Ταυλαρίδη (μέχρι πρότινος παρτενέρ στην άμυνα του Ατρόμητου) και ο Ούμπιντες που ανέλαβε την εκτέλεση της ποινής, δεν αστόχησε. Ο Στιλ βρήκε την μπάλα, αλλά αυτή χτύπησε στη συνέχεια στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα για να διπλασιαστούν τα τέρματα των Περιστεριωτών και να «κλειδώσει» ουσιαστικά η νίκη τους.

Αποβολή… για την αλλαγή
Οι ελπίδες που είχαν οι φιλοξενούμενοι για να αποσπάσουν κάτι καλό, τελείωσαν οριστικά στο 65′, όταν αποβλήθηκε ο Δώνης που «κλάδεψε» από πίσω τον Ναπολεόνι σε αντεπίθεση. Και μάλιστα με δεύτερη κίτρινη, τη στιγμή που ο Αναστασίου τον είχε βάλει αντί του Λαγού για να αποφύγει -μεταξύ άλλων- την αποβολή (είχε «κιτρινιστεί» και ο δεύτερος).

Στα λεπτά που απέμειναν οι φάσεις ελαχιστοποιήθηκαν. Ο Ατρόμητος πρόσεξε κυρίως τα μετόπισθεν, όπου και κατάφερε να κρατήσει σχετικά εύκολα το «μηδέν» παθητικό.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε για το ένα γκολ, που θα τον έβαζε στο «κόλπο», αλλά οι λίγες φάσεις του τελείωναν μακριά από το πεδίο του Γκορμπούνοφ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, με τον Μπεργκ να σουτάρει από τη μικρή περιοχή και την μπάλα να κοντράρει και να απομακρύνεται.

Ατρόμητος (Νιόπλιας): Γκορμπούνοφ, Νάστος, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Κοντοές, Δημούτσος (87′ Κιβρακίδης), Γκαρσία, Κατσουράνης, Ούμπιντες, Μαρσελίνιο (61′ Μπρίτο), Ναπολεόνι.

Παναθηναϊκός (Αναστασίου): Στιλ, Τριανταφυλλόπουλος, Ταυλαρίδης, Κουτρουμπής, Νάνο, Λαγός (21′ Δώνης), Ατζαγκούν, Ζέκα, Πέτριτς (68′ Μέντες), Καρέλης (54′ Νίνης), Μπεργκ.