Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Ο Ολυμπιακός (77-66 τον ΠΑΟ) αφεντικό για το πρωτάθλημα…

Η πρωτιά της κανονικής περιόδου είναι… κόκκινη. Ο Ολυμπιακός νίκησε και μέσα στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό με 77-66 και εξασφάλισε την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου που δίνει και το πλεονέκτημα έδρας μέχρι και τους τελικούς.ÓÐÁÍÏÕËÇÓ  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ  SPANOULIS    PANATHINAIKOS - OLYMPIAKOS (BASKET LEAGUE 2014-2015)Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν συνολικά καλύτεροι στο παιχνίδι και στο δεύτερο μέρος επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους φτάνοντας στη νίκη που τους φέρνει να έχουν πλεονέκτημα στην κούρσα για το φετινό πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι στιγματίστηκε από την ένταση και τη διακοπή περίπου ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος.

Ο Ολυμπιακός πήγε το παιχνίδι στο δικό του ρυθμό, τελείωσε με περισσότερες ασιστ (21) από λάθη (19) και σούταρε εντός παιδιάς με ένα ποσοστό κοντά στο 50% (27/55). Από την άλλη ο Παναθηναϊκός ακουμπούσε την μπάλα στο ζωγραφιστό μόνο με τον Μπατίστα και αναλώθηκε σε πολλά τρίποντα. Τελείωσε με 15/30 δίποντα και 5/30 τρίποντα, ποσοστά που μέσα στο γήπεδό τους δεν σου επιτρέπουν να διεκδικήσεις τη νίκη,

«Ντέρμπι» για ένα ημίχρονο

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν βραχεία κεφαλή στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα την οποία και διατήρησαν μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου που το έκλεισαν στο +4 (34-38).

Όλο το παιχνίδι ωστόσο άλλαξε στην τρίτη περίοδο. Εκεί ο Ολυμπιακός με μικρά σερί κατάφερε να χτίσει διψήφιες διαφορές και να «εκνευρίσει» τον Παναθηναϊκό καθώς κάθε φορά που μείωνε είχε απαντήσεις.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο -μέχρι και τη διακοπή- όπου ο Παναθηναϊκός με τον Διαμαντίδη εκτός ρυθμού απειλούσε ουσιαστικά μόνο με τον Μπατίστα, τη στιγμή που ο αντίπαλος του έβρισκε σκορ από διαφορετικούς παίκτες. Ο Ολυμπιακός έφτασε ακόμα και στο +16 (48-64 στο 31′) φτάνοντας ξεκάθαρα στη νίκη που του δίνει και την πρωτιά.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 34-38, 48-62, 66-77

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 2, Σλότερ 8 (2), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 10 (2), Φώτσης 2, Νέλσον, Παππάς 12, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 3 (9ασ.), Μπατίστα 22 (13ριμπ., 12κερδ. φ.), Μπλουμς 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 4, Χάντερ 4, Ντάνστον 7, Σπανούλης 12 (2τρ., 7ασ.), Ντάρντεν 15 (1), Σλούκας 3, Λοτζέσκι 7 (1), Πρίντεζης 16 (4), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 7 (2), Κατσίβελης.